Keplerio kosminio teleskopo misijos mokslininkai išanalizavo šio teleskopo sukauptus duomenis ir patvirtino, kad aptiktos dar 1284 naujos planetas. Tai didžiausias vienu metu patvirtintų naujų planetų skaičius, ir po šio tyrimo Keplerio teleskopo atrastų planetų skaičius beveik padvigubėjo.
Analizė buvo atlikta remiantis Keplerio kosminio teleskopo iki 2015 metų liepos mėnesio surinktais duomenimis, kuriuose buvo nustatyta 4302 tirtinų objektų – galimų planetų. Iš jų 1284 objektai didesne nei 99% tikimybe patvirtinti, kad tai – planetos. Dar 1327 objektų – potencialiai taip pat planetos, tačiau kol kas jie neatitinka 99% rezultato patikimumo ribos, todėl bus analizuojami toliau.
Likę 707 objektai, labiau tikėtina, yra ne planetos, o kitokie astronominiai reiškiniai. Ši analizė taip pat dar kartą patikrino ir patvirtino anksčiau rastas ir kitais metodais patvirtintas 984 planetas.
Ellen Stofan, tyrime dalyvavusios NASA mokslininkės teigimu, tai suteikia mums viltį, kad kažkur toli, aplink kitą žvaigždę, gali skrieti į Žemę labai panaši planeta.
Keplerio teleskopas fiksuoja tolimų planetų signalus – ryškumo sumažėjimą, atsirandantį, kai planetos skrieja prieš savo žvaigždę, vadinamąjį tranzitą, taip kiek sumažindamos jų ryškumą.
Pirmosios planetos už mūsų Saulės sistemos ribų buvo atrastos prieš daugiau nei du dešimtmečius, tačiau reikėdavo ilgų papildomų stebėjimų ir duomenų analizės, norint kiekvieną jų patvirtinti, kad tai tikrai planeta.
Šis naujausias tyrimas, vienu kartu paskelbęs apie daugiau nei tūkstantį naujų planetų, buvo atliktas remiantis statistinės analizės metodu, leidžiančių analizuoti daugelį objektų – kandidatų į planetas – vienu metu.
Mokslininkų teigimu, šį metodą galima palyginti su išbertais duonos trupiniais. Trupiniai – tai įtartini objektai, panašūs į planetas. Jeigu jų išbyrėjo ant grindų, trupinius galima rinkti ir po vieną, kas ir buvo daroma iki šiol. Tačiau galima pasiimti ir šluotą. Ši statistinė analizė ir yra tarsi šluota, susemianti trupinius vienu kartu.
Iš naujai patvirtintų planetų, sprendžiant pagal jų dydį, beveik 550 gali būti uolėtos, kaip Žemė. Devynios iš jų skrieja tokia orbita, kad paviršiaus temperatūra tokia, jog jų paviršiuje gali išsilaikyti skystas vanduo – laikoma, kad tai būtina gyvybės, tokios, kaip mes ją suprantame, sąlyga.
Iš beveik 5000 iki šiol rastų kosminių objektų – potencialių planetų, patvirtinta, kad daugiau nei 3200 – tikrai planetos, ir net 2325 iš jų buvo aptiktos Keplerio kosminio teleskopo.
Nuo 2009 metų kovo mėnesio šis teleskopas, pirmasis specialiai skirtas atrasti potencialiai gyvenamas Žemės dydžio planetas, stebėjo 150000 žvaigždžių nedideliame dangaus fragmente, fiksuodamas menkučius žvaigždžių ryškumo pokyčius.
Nuo 2018 metų kitas teleskopas, „NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite“ (NASA Egzoplantų paieškos tranzito metu palydovas) naudos tokį patį metodą ir stebės du šimtus tūkstančių netoli esančių ryškių žvaigždžių, ieškodamas Žemės dydžio ir vadinamųjų Super Žemės dydžio, iki 10 kartų už Žemę didesnių planetų.
Anksčiau mes nežinojome, ar egzoplanetos yra labai retas, ar dažnas reiškinys Visatoje. Tačiau dabar, Keplerio teleskopo ir mokslinių tyrimų bendruomenės dėka jau žinome, kad planetų gali būti daugiau, nei žvaigždžių.
Nuoroda: False Positive Probabilities for All Kepler Objects of Interest: 1,284 Newly Validated Planets and 428 Likely False Positives,“ Timothy D. Morton, Stephen T. Bryson, Jeffrey L. Coughlin, Jason F. Rowe, Ganesh Ravichandran, Erik A. Petigura, Michael R. Haas & Natalie M. Batalha, 2016 May 10, Astrophysical Journal iopscience.iop.org/article/10.3847/0004-637X/822/2/86 , Preprint: www.astro.princeton.edu/~tdm/koi-fpp/ms.pdf