Atsisveikinus su kosminiu zondu „Cassini“

Zondas „Cassini“, paleistas į kosmosą prieš dvidešimt metų, ką tik baigė savo kelionę, sudegdamas Saturno atmosferoje.

Tai nebuvo gedimas – jį į planetą mokslininkai nukreipė specialiai, po to, kai baigėsi zondo kuro atsargos. Priežastis – likęs nevaldomas, zondas galėjo nukristi į kurį nors iš Saturno mėnulių ir jį užteršti iš Žemės atneštomis organinėmis medžiagomis. Po to, kai šis zondas aptiko skysto metano ežerus Saturno palydove Titane, o palydove Encelade – organinių junginių, geizerių išmetamų iš po giliu ledo sluoksniu esančio vandenyno, tai būtų labai didelė rizika, todėl buvo nuspręsta leisti zondui sudegti Saturno atmosferoje.

Zondas „Cassini“, kainavęs 3,9 milijardo JAV dolerių, buvo paleistas 1997 metais, ir užtruko septynis metus, kol atskriejo prie savo tikslo – Saturno planetos.

Apie ją „Cassini“ skriejo 7 metus, nuolat siųsdamas duomenis į Žemę.

Pro Saturną praskrido dar trys zondai „Pioneer 11“ 1979 metais, ir „Voyager 1“ bei „Voyager 2“  80-aisiais XX amžiaus matais. Bet nei vienas jų netyrinėjo jo taip detaliai ir ilgai, kaip„ Cassini“, taip pavadintas prancūzų ir italų astronomo Džovanio Cassini (Giovanni Domenico Cassini) garbei. Šis mokslininkas 17-ame amžiuje atrado kelis Saturno mėnulius ir tarpus tarp Saturno žiedų.

Zondas Cassini sudaro dar septynis iki tol nežinomus Saturno mėnulius, trimates struktūras, kylančias virš Saturno žiedų, skysto metano ežerus Titane, organinių junginių kitame Saturno palydove – Encelade.

Remiantis „Cassini“ duomenimis, buvo paskelbta daugiau nei 4000 mokslinių straipsnių, o Enceladas bei Titanas buvo  įtraukti į sąrašą objektų, kuriuose galėtų egzistuoti gyvybė, greta Marso ir Jupiterio palydovo Europos.

2005 metais jis paleido aparatą „Huygens“, kuris nusileido Titano paviršiuje – tai pirmasis ir kol kas vienintelis nusileidimas ant kosminio kūno, esančio išorinėje Saulės sistemos dalyje, už asteroidų žiedo.

thefinaldays
Paskutinė zondo orbit. Iliustracija: AFP.

 

saturnas4
2014 metų gegužės 3-čią dieną „Cassini“ padaryta nuotrauka. Šiauriniame Saturno poliuje siaučia milžiniška, 25 tūkstančių kilometrų skersmens audra, suformavusi neįprastą taisyklingo šešiakampio formos struktūrą. Nuotr.: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute via AP

 

Enceladus
2005 m. vasario 17-os dienos nuotrauka: vandens garai ir ledas veržiasi iš geizerių, esančių prie Saturno mėnulio Enceladus pietų poliaus. Manoma, kad po šio palydovo paviršiumi slepiasi milžiniškas sūraus vandens vandenynas. Nuotr.: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute via AP

 

saturnas6
2013 metų liepos 19-os nuotrauka: Saturno žiedai. Ryškesnis taškas nuotraukos centre, kiek dešiniau – Žemė. Nuotr.: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute via AP

 

saturnas5
Viena iš paskutiniųjų nuotraukų, padaryta 2017 metų rugsėjo 13 dieną – taip atrodo Saturno žiedai iš arti. Nuotr.: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute via AP

 

saturnas7
2017 metų rugsėjo 15-ta. „Cassini“ valdymo centras Pasadenoje (JAV). Nuotr.: AP/Jae C. Hong, Pool

 

https://saturn.jpl.nasa.gov/

 

Daugiau:

Astrofizikai Saturno palydovų judėjimą ir žiedų virpesius pavertė muzika

Po lediniu Saturno palydovo paviršiumi – vandenynas

NASA parodė naujus Saturno palydovo Titano paviršiaus vaizdus

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“: mokslo pasaulio pulsas

Kosminei „Voyager“ misijai – 40 metų

Ką NASA kuria Lietuvos stažuotojai  

 

 

Palikti atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.