Vilniaus universiteto Teisės fakulteto Ukrainos teisės centras

2022 m. vasario 24 d. prasidėjusi ir iki šiol tebesitęsianti Rusijos atvira agresija prieš Ukrainą palietė ne tik kiekvieną Ukrainos šeimą, bet ir Europos akademinę bendruomenę.

80 Vilniaus ir Lvivo bendradarbiavimo memorandumo pasirašymas
Bendradarbiavimo memorandumo pasirašymas akademinių metų pabaigos iškilmėse Lvive
2024 m. liepos 16 d. Iš kairės: VU Teisės fakulteto Ukrainos teisės centro vadovė doc. dr. Indrė
Isokaitė-Valužė, fakulteto dekanas doc. dr. Haroldas Šinkūnas, prof. Mykhailo Mykievich
80 Kateryna Latysh
VU Teisės fakulteto Ukrainos teisės centro vadovės pavaduotoja dr. Kateryna Latysh

Bėgdami nuo karo, į Lietuvą atvyko tūkstančiai pabėgėlių, tarp kurių yra ir dėstytojai, mokslininkai ir studentai. Siekiant sudaryti jiems sąlygas tęsti studijas ir akademinę veiklą, Vilniaus universiteto Teisės fakultete jau po mėnesio buvo įsteigtas Ukrainos teisės centras. Šis Centras suteikė galimybę Ukrainos dėstytojams toliau dirbti mokslo ir studijų srityje, o studentams tęsti studijas Vilniaus universiteto (VU) Teisės fakultete, tokių sąlygų nebelikus karo niokojamoje Ukrainoje. Tokia galimybe jau pirmaisiais Centro veiklos metais pasinaudojo dešimtys Ukrainos akademinės bendruomenės narių, dėstančių arba studijuojančių VU Teisės fakultete ir šiandien.

Stiprėjant VU Teisės fakulteto ir Ukrainos universitetų mokslininkų bendradarbiavimui, 2023 m. garsioje leidykloje išleista kolektyvinė monografija „The Challenges and Opportunities in Law: Ukrainian Case under the Conditions of War“. Ilgainiui Centro veikla darėsi vis aktyvesnė: organizuojami tarptautiniai mokslo renginiai, užsienio mokslininkų vizitai, paskaitos, seminarai ir kt. Centro vadovė doc. dr. Indrė Isokaitė-Valužė skaito paskaitas ir veda kitus mokomuosius užsiėmimus Ukrainos studentams. Su Rusijos agresija Ukrainoje susijusius klausimus ji nagrinėja tarptautinėse konferencijose, rengia straipsnius, komentarus žiniasklaidos priemonėms. Centro vadovės pavaduotoja dr. Kateryna Latysh vykdo VU laimėtą projektą pagal Europos Komisijos programą „MSCA4Ukraine“, renka, nagrinėja ir pristato Rusijos nusikaltimų Ukrainoje įrodymus.

VU Teisės fakultetas, bendradarbiaudamas su Ukrainos parlamento (Aukščiausiosios Rados) Mokymų ir tyrimų skyriumi, su kuriuo pavasarį buvo pasirašytas bendradarbiavimo memorandumas, šį pusmetį aktyviai skatino atvirojo mokslo politikos kryptį, skleisdamas ir populiarindamas Europos Sąjungos teisės idėją Ukrainos visuomenei bei Ukrainos parlamento nariams. Pirmąjį pusmetį vykdytas mokymų ciklas, skirtas Ukrainos teisės sistemos harmonizavimui, padedant Ukrainai pasirengti narystei Europos Sąjungoje. Šiuose užsiėmimuose dalyvavo daugiau nei 150 Ukrainos parlamentarų ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados darbuotojų.

Prieš savaitę įvykusio vizito Lvive metu pasirašytas VU Teisės fakulteto ir Lvivo nacionalinio Ivano Franko universiteto Tarptautinių santykių fakulteto bendradarbiavimo memorandumas. Tai yra ne tik reikšmingas partnerytės įtvirtinimas, bet ir gairės Centro veiklos plėtrai.

 

Doc. dr. Indrė Isokaitė-Valužė

 

Palikti atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.