Vasario 22 dieną NASA paskelbė žinią – santykinai netoli nuo Žemės, už 39 šviesmečių, pavyko atrasti dar vieną egzplanetų sistemą.
Egzoplanetos – tai tokios planetos, kurios sukasi apie savo žvaigždę, ir pranešimai apie vis naujas egzoplanetas jau nebestebina – iki šiol jų atrasta daugiau nei 3500. Vertinama, kad tik Paukščių tako galaktikoje jų gali būti nuo 5 iki 20 milijardų.
Tačiau šis tarptautinės astronomų grupės atradimas – neeilinis. Planetų sistema, pavadinta TRAPPIST-1 (pagal observatorijos, esančios Čilėje, pavadinimą, TRAnsiting Planets and PlanetesImals Small Telescope), turi net 7 palydovus, visų jų dydis – panašus į Žemės, visos turi kietą paviršių, kai kurios – galbūt ir atmosferą, ir net trs planetos yra gyvybės zonoje – tai yra jų paviršiuje vanduo galėtų būti skystos būsenos.
Sistema buvo atrasta, stebint žvaigždę vadinamuoju tranzito būdu – ieškant, ar kiek nesumažėja žvaigždės ryškumas, planetai praskriejant pro jos diską.
Šios planetų sistemos žvaigždė – raudonoji nykšukė, pavadinta TRAPPIST-1. Ji gerokai šaltesnė ir mažesnė už Saulę – tik kiek didesnė už Jupiterį, ir pati planetų sistema labai kompaktiška. Šešios planetos skrieja apskritinėmis orbitomis, o apie septintos planetos orbitos formą kol kas dar nežinoma.
Planetų tarpusavio gravitacinė trauka leido įvertinti jų dydį ir masę.
Mokslininkai pabrėžia, kad kol kas negali pasakyti, kokios yra sąlygos planetų paviršiuje. Nepaisant to, šie nauji pasauliai suteikia astronomams unikalią galimybę tyrinėti sistemą, labai primenančią Saulės, tik su mažesne ir šaltesne žvaigždė.
Daug tikimasi ir naujo kosminio teleskopo „James Webb“, kuris turėtų pradėti darbą 2018 metais.
Beje, TRAPPIST-1 jau pasiekė radijo ir televizijos signalai iš Žemės – šiuo metu ten transliuotų 1979 metų programą. Tačiau apie gyvybės egzistavimą, tuo labiau protingos, kalbėti dar per anksti.
„New Horizons“, pats greičiausias žmonių sukurtas zondas, praskriejo pro Plutoną 2015 metais ir šiuo metu skrieja iš Saulės sistemos 14,31 kilometrų per sekundę greičiu. Vadinasi, jei zondas būtų nukreiptas į TRAPPIST-1, ją pasiektų po 817 tūkstančių metų.
Daugiau:
Keplerio kosminio teleskopo misija: paskelbta apie 1284 naujų planetų
Ar mes vieni Visatoje? Mokslininkai vėl mėgina įvertinti civilizacijų skaičių Visatoje
NASA paskelbė trečios pagal dydį Saulės sistemos nykštukinės planetos vaizdo įrašą
NASA siūlo Venerą tirti dirižabliais
NASA pademonstravo lustus, kurie galėtų veikti Veneros paviršiuje