Kembridžo universiteto astronomai aptiko pačią mažiausią iki šiol atrastą žvaigždę. Ji yra tik vos didesnė nei Saturnas, tačiau gravitacija žvaigždės paviršiuje yra apie 300 kartų stipresnė, nei Žemėje.
Atrodo, kad ji yra tokia maža, kokios tik gali būti žvaigždės, nes jos masė vos viršija kritinę, kurios pakanka, kad įsižiebtų termobranduolinės sintezės reakcija, kurios metu vandenilio atomai susilieja ir virsta heliu. Jei jos masė būtų tik truputį mažesnė, žvaigždės centre esantis slėgis nebebūtų pakankamas, kad šis procesas vyktų – tuomet ji būtų rudąja nykštuke.
Manoma, kad būtent prie nedidelių ir neryškių žvaigždžių yra geriausios galimos galimybės aptikti Žemės dydžio planetas, kurios paviršiuje galėtų turėti skystą vandenį. Tokia, yra, pavyzdžiui, neseniai aptiktos planetų sistemos TRAPPIST-1 žvaigždė, ultrašalta nykštukė, apie kurią skrieja net septynios maždaug Žemės dydžio planetos.
Naujai atrasta žvaigždė pavadinta EBLM J0555-57Ab, ji yra nutolusi nuo Saulės sistemos apie šešis šimtus šviesmečių. Įdomu, kad ji yra dvinarės žvaigždžių sistemos dalis, ir būtent tai padėjo ją atrasti. Jos kompanionė – gerokai didesnė žvaigždė, ir mažesnioji buvo užfiksuota tranzito metu – kuomet ji kiek užstojo didesnės žvaigždės šviesą.
Šis metodas paprastai naudojamas planetoms, o ne žvaigždėms aptikti.
Tačiau šį kartą astronomams pasisekė, ir jie surado ne planetą, o mažą žvaigždę.
O dėl to, kad ji yra dvinarėje sistemoje, mokslininkai galėjo tiksliai išmatuoti ir abiejų žvaigždžių masę ir dydį
„Ši žvaigždė yra mažesnė ir greičiausiai šaltesnė nei daugelis planetų – dujinių gigantų“, – teigia Aleksandras Botičeris (Alexander Boetticher), šio tyrimo vadovas. „Nors skamba ir keistai, bet yra gerokai sunkiau išmatuoti tokių mažų žvaigždžių masė ir dydį, nei daugelio didesnių planetų. Mums labai pavyko, kad ji skrieja dvinarėje sistemoje, todėl mes galime rasti tokias mažas žvaigždes su planetų paieškos teleskopais. Dar vienas, atrodytų, keistas teiginys – tokias mažas žvaigždes rasti irgi yra sunkiau nei planetas“.
„Mažosios žvaigždės sukuria optimalias sąlygas aptikti į Žemę panašias planetas, ir leidžia tirti jų atmosferas, todėl jos ypač įdomios. Be to, prieš pradedant tirti planetas, būtina ištirti ir jų žvaigždę – ji lemia planetų pagrindines savybes“.
Šios naujai rastos žvaigždės masė yra panaši kaip ir sistemos TRAPPIST-1 žvaigždės masė, tačiau jos spindulys yra beveik 30% mažesnis.
Žvaigždės, kurių masė sudaro apie penktadalį Saulės masės, yra labai menkai ištirtos, nes jas sunku aptikti dėl jų mažo dydžio ir mažo ryškumo. Todėl ši žvaigždė gali gerokai papildyti žinių kraitį.
Alexander von Boetticher et al. ‘A Saturn-size low-mass star at the hydrogen-burning limit.’ Astronomy & Astrophysics (2017). arXiv: arxiv.org/abs/1706.08781
Smallest-ever star discovered by astronomers
Daugiau:
Keplerio teleskopas atskleidė daugiau detalių apie TRAPPIST-1 planetų sistemos atokiausią planetą
Kuriamas egzoplanetų šeimos medis
Atrasta unikali planetų sistema