Kosminis teleskopas „Hubble“ padėjo aptikti unikalų Saulės sistemos kosminį objektą

NASA ir Europos kosmoso agentūros (ESA, European Space Agency) teleskopas „Hubble“ padėjo aptikti neįprasto tipo objektą asteroidų juostoje, esančioje tarp Marso ir Jupiterio orbitų. Tai du asteroidai, skriejantys vienas apie kitą, ir turintys kometoms būdingų bruožų – ryškią skraistę ir ilgą uodegą. Tai pirmasis toks dvinaris asteroidas, kuris taip pat buvo klasifikuotas ir kaip kometa.

2016 metų rugsėjo mėnesį, jam  artėjant prie Saulės, asteroidas buvo pakankamai arti Žemės, kad astronomai galėtų jį išsamiai apžiūrėti, naudodami „Hubble“ kosminį teleskopą.

 

Asteroido, pavadinto 288P nuotraukos atskleidė, kad iš tikrųjų tai nėra vienas objektas, o du asteroidai, beveik vienodos masės ir dydžio, skrendantys vienas aplink kitą maždaug 100 kilometrų atstumu. Toks jų judėjimas leido išmatuoti ir asteroidų masę. Ji yra maždaug 1,3 x 10 9 – 1,1 x 1010 tonų, o bendras dvinarės sistemos tūris – 6,5 x 109 m3, arba 6,5 kubiniai kilometrai.

Stebėjimai taip pat parodė, kad asteroiduose, jiems priartėjus prie Saulės, atsiranda ryškių vandens ledo sublimacijos – ledo virtimo garu – požymių, dėl ko ir atsiranda panaši į kometos uodega.

Šios asteroidų sistemos, panašios į kometą, tyrimas gali padėti geriau suprasti ir visos Saulės sistemos evoliuciją. Vienas iš klausimų – ar kometos galėjo atnešti į Žemę vandenį.

 

asteroidas dvinaris1
„Hubble“ kosminio teleskopo nuotraukų rinkinys. Jame – du asteroidoi, besisukantys vienas apie kitą. Matyti ir ryški skraistė, arba koma, ir ilga dulkių uodega. Ši asteroidų pora, pavadinta 288P, buvo pastebėta 2016 metų rugsėjo mėnesį, jai priartėjus pie Saulės. Nuotr..: NASA, ESA, J. Agarwal (Max Planck Institute).

asteroid

Ir kiti šios asteroidų sistemos ypatumai – didelis atstumas tarp jų, didelis orbitos ekscentricetas, beveik lygios jų masės ir paviršiaus aktyvumas taip pat daro jas įdomiu objektu tyrimams. Vos kelių metrų gylyje esantis ledas, apsaugotas dulkių sluoksnio, gali būti kelių milijardų metų amžiaus.

Astronomai padarė išvadą, kad ši asteroidų dvinarė sistema susidarė visai neseniai, maždaug prieš 5000 metų. Labiausiai tikėtinas 288P susidarymo scenarijus – dėl greito sukimosi stambus asteroidas suskilo į dvi dalis, kurios dėl tarpusavio gravitacinės traukos ėmė skrieti viena apie kitą, o garuojančio ledo reaktyvinė stūma abi dalis atitolino vieną nuo kitos.

asteroidas dvinaris

Dailininko paveiksle – dvinario asteroido 288P, skriejančio pagrindinėje asteroidų juostoje, tarp Marso ir Jupiterio, orbita. Šis asteroidas yra unikalus tuo, kad jis dvinaris, ir taip pat turi kometai būdingų savybių.

 

Šis tyrimas publikuojamas „Nature“.

A binary main belt comet, Nature (2017)

www.spacetelescope.org/static/ … ic1715/heic1715a.pdf 

 

Daugiau:

Dangaus fejerverkai mini 25-ąjį „Hubble“ teleskopo jubiliejų

Kaip astronautai 5 kartus taisė „Hubble“ kosminį teleskopą

Kazimieras Černis ir Richardas Boylas atrado naują asteroidą

Naujas teleskopas žada mėgėjiškos astronomijos revoliuciją

Atsisveikinus su kosminiu zondu „Cassini“

Ar mus kas nors stebi? Stebėtojai iš dešimčių kitų pasaulių galėtų aptikti Žemę.

 

 

Palikti atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.