Perdarymo bei perdirbimo srityje veikiantys meno atstovai, amatininkai, dizaineriai, įmonės bei tuo besidomintys gyventojai kviečiami jungtis į kuriamą bendruomenę „Gift(ed)“ naujoje platformoje
Startuoja nauja platforma „Gift(ed)“, kurioje tvarumo idėjoms neabejingi meno atstovai, amatininkai, dizaineriai, įmonės bei tuo besidomintys šalies gyventojai galės rasti naudingos informacijos ir patarimų, kaip kasdienį gyvenimo būdą paversti tvaresniu. Platformą įkūrė keturios organizacijos VšĮ „Darnaus vystymo projektai“, VšĮ „Kolpingo kolegija“, Daugpilio dizaino ir meno mokykla „Saules skola“, CPK Lecce, o joje pateiktas turinys bus kuriamas tiek profesionalų, tiek ir naujai prisijungusių narių. Prie platformos gali jungtis kiekvienas – studentas, dėstytojas, smalsūs tėvai, aktyviai perdirbimo srityje dirbantys menininkai, amatininkai, dizaineriai, daiktų taisytojai, rankdarbių mėgėjai, smalsuoliai ieškantys dovanų idėjų. Platforma yra nemokama ir prieinama visiems interneto vartotojams. Platforma pristatyta per penktadienį, vasario 24 d. vykusį renginį.
„Siekėme sukurti patogų įrankį, kuris apjungtų įgūdžių ir žinių suteikiančius mokymus, socialinę erdvę bendravimui, galimybę dalintis savo kūriniais, skatintų burtis ir kurti bendrus projektus. Pritraukėme dalyvius iš Latvijos ir Italijos, kurių patirtis mums suteikė galimybę turėti filmuotus praktinius mokymus, galimybę platformos naudotojams būti pastebėtiems tarptautinėje erdvėje, bendrauti, keistis žiniomis, rodyti savo kūrinius. Platformos naudotojai jau gali klausyti nemokamus kursus apie žiedinę ekonomiką, tvarią kūrybą bei meną, gauti daiktų perdarymo idėjų, atidaryti savo darbų pavyzdžių virtualią vitriną“, – sako „Gift(ed) platformos bendraįkūrėjas ir VšĮ „Darnaus vystymo projektai“ vadovas Žydrūnas Šipka.
Nemokami kursai skirti ir profesionaliems menininkams
Platformos naudotojai jau dabar gali rasti 4 nemokamus daugiau nei 180 valandų trunkančius kursus. Jie apima tokias temas kaip žiedinė ekonomika, tvari kūryba, tvarus menas, verslumas, praktinės pamokos apie įvairias medžiagas bei tvaraus dizaino principus. Juos paruošė Kolpingo kolegijos atstovės Prof. Dr. Daiva Beržinskienė-Juozainienė ir Dr. Rūta Meištė bei kolegos iš Latvijos Daugpilio dizaino ir meno mokyklos, kuriuos koordinuoja mokyklos direktorės pavaduotoja Olga Krumpane. Kaip pristatymo metu sakė Prof. Dr. Daiva Beržinskienė-Juozainienė „Mes dabar perkame, vartojame, metame. Gal net nesusimąstome, kad yra kitas kelias. Iš naujo prikeltas daiktas, perdarytas, gal net su pakeista funkcija, gali būti gražus, įdomus ir toliau gyvuoti kurdamas naudą, padėdamas tausoti aplinką ir net tapti nauju verslo modeliu. Apie tai ir yra teorinės paskaitos – kaip savo veiklos rezultatus paversti sėkmingu verslu“. Apie susistemintų kursų platformoje „Gift(ed)“ praktinę naudą kalbėjo ir Latvijos atstovė Olga Krumpane. „Platformoje sukelti kursai yra skirti tiek naujokams, tiek jau dirbantiems perdarymo srityje profesionalams norintiems pagilinti savo žinias. Kadangi kol kas nėra oficialios profesijo tvarus menininkas, pastebėjome žinių spragą. Kad jos neliktų sukūrėme kursus ir meistriškumo pamokas apie įvairias medžiagas bei jų apdirbimo būdus. Kursų metu galima sužinoti daugiau apie tekstilę, medieną, stiklą, metalą, keramiką, plastikus. Tikime, kad šios žinios įkvėps naujiems projektams”, – sakė O. Krumpane.
Išklausę virtualius mokymus ir atlikę užduotis dalyviai galės gauti tai liudijantį sertifikatą.
Jau kuriantys menininkai platformoje turi galimybę susikurti savo virtualią vitriną ir sukelti savo darbų pavyzdžius. Nariai, radę jiems patikusius gaminius gali susisiekti su autoriumi ir sužinoti daugiau. Visi platformos nariai gali bendrauti vienas su kitu naujienų sraute, susirašinėti asmeninėmis žinutėmis, burtis į grupes pagal temas. Be to, menininkas norėdamas savo perdarymo būdu pasidalinti su kitais platformos nariais gali tapti mokytoju ir kelti savo meistriškumo pamokas į platformą. Tokiu būdu keliamas autoriaus žinomumas, patikimumas, randami bendraminčiai, o gal net kolegos.
Meno ir švietimo įstaigų atstovai dalinosi patirtimi, kodėl verta perdirbti daiktus
2023 m . vasario 24 dieną vykusiame platformos „Gift(ed) pristatymo renginyje buvo galima klausytis menininkų Evelinos Birgiolaitės (galima rasti pseudonimu „URFVRT“), Tomo Vitvickio (prekinis ženklas „Nepalūžęs“) ir Jolantos Daubaraitės (galima rasti pseudonimu „Akimirkų gaudyklė“) patirčių, kaip jie savo veiklą pavertė verslu. „Idėja apie daiktų perdarymą sukosi jau seniai. Ne vienerius metus dirbau vienkartinių pakuočių gamybos įmonėje, spaustuvėje ir supratau, kad gaminu šiukšles. Norėjau kažką keisti, o medis ir baldai mane traukė seniai. Taip ir atsirado mano baldų taisymo paslauga „Nepalūžęs“ “, – sakė Tomas Vitvickis. Tuo tarpu Jolanta Daubaraitės patirtis kiek kitokia. „2021 metų sausį, kai negalėjome darbuotis, kilo idėja perdirbti popierių. Iki tol tam nerasdavau laiko. Pirmieji bandymai nebuvo sėkmingi, tačiau galiausiai gavau rezultatą, kuris džiugino. Taip po truputį atsirado mano popieriaus manufaktūra – gaminu vokus, atvirukus su sėklomis, net perdirbtą popierių nuotraukų spausdinimui. Džiaugiuosi, kad mane atranda verslai, kuriems svarbu tvarumas ir, pavyzdžiui, ant mano pagaminto popieriaus spausdina savo produktų etiketes“, – sakė J. Daubaraitė. Jau 4 metus rūbų bei aksesuarų perdarymo srityje dirbanti Evelina Birgiolaitė neturi naujų daiktų – visa jos apranga perdaryti, atnaujinti gaminiai. „Dabar itin populiari greitoji mada eikvoja labai daug resursų ir sukuria daugybę atliekų. Nenorėjau būti to dalimi. Juk dažnai rūbus perkame, nes jie nusibosta, o ne todėl, kad iš tiesų yra sudėvėti. Tad ėmiausi atnaujinimo: dažais, kniedėmis, aplikacijomis. Mano darbai spalvingi, įneša spalvų į kasdienybę. Atnaujinu tiek savo surastus, tiek klientų atneštus rūbus“, – sakė E. Birgiolaitė. Naujoji platforma šiuo metu pradedama testuoti Lietuvoje, Latvijoje ir Italijoje. Po naudotojų atsiliepimų ji bus tobulinama ir toliau pristatoma Latvijoje, Italijoje bei kitose šalyse.
Platformoje laukiamos ir įmonės bei savivaldybės
Diskusijos metu Jurgita Udrienė iš Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro pasidalino patirtimi, kaip gyventojų dalinimasis nereikalingais daiktais virto į sėkmingą projektą. „Daiktų kiemas“ yra viena iš iniciatyvų kuri galėtų sėkmingai gyvuoti ir platformoje „Gift(ed)“. Virtuali vitrina su atiduodamais daiktais, veiklos atliekomis (pavyzdžiui: pakuotės, brokuoti ir realizavimui netinkantys gaminiai, įvairios nuopjovos, vertingų audinių atraižos ir kita) gali būti keliami į platformą, kurioje suras menininką, kuris norėtų iš šių medžiagų kurti meną. „Platformos šūkis – kelias nuo nepageidaujamo iki trokštamo! Ir jis puikiai atspindi idėją, kad niekam nereikalingus dalykus kūrybiškai transformuodami į meno kūrinį suteikiame jam aukštesnę vertę, ilgesnį gyvenimą ir prisidedame prie aplinkos tausojimo”, – virtualaus pristatymo metu kalbėjo projekto bendrąįkūrėja Rasa Visockienė. „Gift(ed)“ kūrėjai tiki, kad perdirbimas ir pakartotinis naudojimas gali būti ne tik hobis, bet ir labai patraukli ir perspektyvi ateities profesija, kurios turėtų būti mokoma daugumoje mūsų švietimo įstaigų. Tokių teigiamų pokyčių pradžia turėtų būti švietimas bei bendruomenių įgalinimas.
Nemokamą platformą galima rasti adresu https://platformgifted.eu . Projektas „Gift(ed) finansuojamas iš Europos sąjungos formos Erasmus+ programos. Projekto numeris 2021-1-LT01-KA220-VET-000029739.