Kometų tyrimo zondas „Rosetta“ šiandien turi pabusti po beveik 3 metų miego

Per 10 metų nuskriejęs daugiau nei 800 milijonų kilometrų iki pat Jupiterio orbitos, šiandien, sausio 20-tą dieną 10 valandą Grinvičo laiku zondas „Rosetta“ pradeda busti iš 32 mėnesius trukusio miego.
Tikimasi, kad ryšys su zondu bus užmegztas šiandien vakare, po to, kai jo prietaisai 6 valandas šils ir bus patikrinti zondo borto kompiuterio. Po to reaktyviniai varikliukai sustabdys zondo sukimąsi, o orientavimosi sistema, nuskanavusi žvaigždžių padėtis, suras Žemę ir į ją nukreips anteną.
Zondas yra taip toli, kad jo radio signalai į Žemę keliaus net 45 minutes.

Kad pasiektų savo tikslą – apie Saulę skriejančią Čiuriumovo-Gerasimenkos kometą 67P, „Rosetta“ nukeliavo į kosmosą toliau nei bet kuris kitas saulės energija varomas zondas. Netoli Jupiterio orbitos Saulės šviesos intensyvumas yra maždaug 25 kartus mažesnis nei pasiekiantis Žemę, todėl net milžiniškas „Rosetta“ saulės modulis, didžiausias kada nors nuskraidintas į kosmosą, galėjo teikti pakankamai galios tik keliems būtiniausiems prietaisams, įskaitant kompiuterį, skaičiuojantį laiką iki pabudimo. Visi kiti prietaisai turėjo būti išjungti.
Rugpjūčio mėnesį zondas visai priartės prie kometos ir ims skrieti apie ją, sudarydamas jos paviršiaus žemėlapį.

Rosetta

O 2014 metų lapkritį mokslininkai turės išrinkti vietą, kur ant kometos nuleisti šaldytuvo dydžio aparatą „Filai“, pirmąjį tokį kosmoso tyrimų istorijoje, kuris galės tiesiogiai tirti kometos paviršių.

„Rosetta“ buvo paleista į kosmosą 2004 metais Europos kosmoso agentūros (European Space Agency, ESA), o jos tikslas – pirmą kartą iš arti ištirti apie Saulę skriejančią Čiuriumovo-Gerasimenkos kometą.