Kuo skiriasi Lietuvos ir Danijos inžinieriai?

Inžinerinė pramonė yra neatsiejama nuo inovacijų, kurias į verslo įmones dažniausiai atneša jauni specialistai. Nors LAMA BPO duomenimis norinčiųjų studijuoti technologijos mokslus procentas kiekvienais metais šiek tiek auga, jaunimo susidomėjimas inžinerinėmis specialybėmis vis dar nedidelis. Jam dar labiau sumenkus, Lietuvos įmonės gali netekti šio idėjų šaltinio. Gegužės 20–22 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyks tarptautinė inžinerinės pramonės paroda „Balttechnika 2014“. Joje dalyvausiančio Danijos pramonės rūmų prezidento Thomas`o Solupajevo-Ronlevo teigimu, su šia problema buvo susidūrusi ir Danija. Problemos sprendimas – inžinerijos matomumo didinimas.

„Daugelyje šalių ateina laikotarpis, kai sumažėja visuomenės ir jaunimo susidomėjimas inžinerija. Danijoje šis laikotarpis taip pat buvo atėjęs. Įspėjamasis signalas buvo, kai daug gamybinių kompanijų savo gamyklas perkėlė iš Danijos, nes šalis neišlaikė savo inžinierių specialistų lygio. Siekdama sustabdyti šį kraustymąsi valdžia, universitetai ir verslas pradėjo ieškoti problemos sprendimo būdų“, – teigia T. Solupajevas-Ronlevas.

Danijos prekybos rūmų prezidento teigimu, Danijoje siekiama iš anksto parodyti, kokius darbus jaunimas gali dirbti baigęs inžinerijos studijas. Mokyklos, universitetai kartu su įmonėmis rengia įvairius seminarus, praktines veiklas, organizuoja ekskursijas į įmones, kuriose mokiniai pamato ir susipažįsta su inžinieriaus darbu.

„Inžinerijos specialistų darbas, galimybės po studijų – visa tai turi būti matoma. Nes kitaip jaunimas renkasi madingas teisininkų ar verslo vadybininkų specialybes, vietoj „senamadiškų“ inžinerijos studijų. Tačiau pabaigus inžineriją atsiveria įvairios perspektyvos. Reikia jiems paaiškinti pliusus ir minusus – reikia būti aktyvesniems“, – sako T. Solupajevas-Ronlevas. – Svarbu, kad sėkmingos inžinerijos kompanijos bendradarbiautų su mokyklose esančiu jaunimu, sudarytų sąlygas aplankyti įmonę, pažiūrėti į inžinieriaus darbą iš arčiau, papasakotų, kokį darbą gali gauti inžinieriai, kokiose kompanijose, kaip jie prisidėtų prie verslo vystymo. Reikia parodyti, kaip tai gali būti įdomu.“

Skatinamas domėjimasis tiksliaisiais mokslais

Pastaruoju metu ir Lietuvoje esančios įmonės pradeda daugiau įsitraukti į inžinerinės pramonės ir kitų tiksliųjų mokslų skatinimą. Balandį startavo inžinerinės įmonės „Baltic Engineers“ projektas „Renkuosi tiksliuosius“, kuriuo siekiama skatinti moksleivių ir pedagogų susidomėjimą tiksliaisiais mokslais. Jo metu įmonės universitetuose pristato inžinerinių ir tiksliųjų mokslų specialybes, įgyvendintus inžinerinius projektus. Įmonės „Baltic Engineers“ užsakymu atlikto reprezentatyvaus sociologinio tyrimo duomenimis, tiksliaisiais mokslais domisi apie trečdalis moksleivių (27 proc.), tačiau juos renkasi vos šeštadalis (14 proc.). Net 41 proc. moksleivių įsitikinę, kad inžinerinius mokslus studijuoti sunku, o 25 proc. mano, kad šie mokslai yra nuobodūs.

Vienas iš projekto iniciatorių, „Baltic Engineers“ generalinis direktorius Darius Kvedaras teigia, kad jo darbo praktika parodė inžinerinių specialybių prestižą ir pagarbų po-žiūrį į šios srities specialistus Danijoje ir Šiaurės šalyse. O projektu „Renkuosi tiksliuosius“ jie siekia skatinti moksleivių susidomėjimą ir kelti inžinerijos ir tiksliųjų mokslų prestižą Lietuvoje.

Kaip teigia Danijos prekybos rūmų prezidentas, kad jaunimas nebijotų rinktis Lietuvos ekonomikai naudingo išsilavinimo, būtina juos supažindinti su praktine inžinerijos puse.

Inžinerijos populiarumas visuomenėje skatinamas ir tarptautinėje inžinerinės pramonės parodoje „Balttechnika 2014“. Gegužės 20–22 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyksiančioje parodoje lankytojai galės susipažinti su inžinerinės pramonės atstovais, mokiniai dalyvaus inžinerinio projektavimo konkurse, o įvairių profesinių ir aukštųjų miestų studentai pristatys savo praktinius darbus, jų kurtas inovacijas bei dalyvaus suvirinimo konkurse, o inžinerinės pramonės specialistai galės dalyvauti seminaruose ir konferencijose apie inžinerinės pramonės įmonių kooperacijos galimybes, metalo apdirbimą ir suvirinimą, pramonės objektų priežiūrą bei valdymą Lietuvoje ir užsienyje. Šiemet parodoje dalyvaus 130 įmonių iš 15 pasaulio valstybių. „Balttechnika“ – daugiausiai dalyvių iš užsienio šalių sulaukianti „Litexpo“ paroda.

Parengė Ligitas Žvaliauskas

UAB „RINKOM“ Projektų vadovas

 

Palikti atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.