PERDUOTA PARAMA CHERSONO SRIČIAI

Aira Gurauskaitė
„Viskas prasidėjo, kai vasario pabaigoje Rusijos kariuomenė pasiekė Krymą. Tuomet Chersono srityje atsirado pasienis, kurio iki šiol nebuvo. Chersono sritis yra vienintelė visoje Ukrainoje, šiuo metu turinti sieną su Krymu“, – taip dabartinę situaciją apibūdino Chersono srities Labdaros ir sveikatos fondo direktorė Natalija Danutė Bimbiraitė. Ji paaiškino, kaip ir kodėl buvo sukurtas šis fondas: „Kai atsirado Rusijos antpuolio į Chersono sritį pavojus, paskelbus aukštesnę kovinę parengtį, ten buvo pasiųsta daug įvairių karinių dalinių iš visos Ukrainos: tankistų, artileristų, desantininkų ir t. t. Kadangi laiko pasiruošti visai nebuvo, o veikti reikėjo kuo greičiau, kariai buvo daug kuo neaprūpinti. Mes, kaip žurnalistai, važiavome į Rusijos užgrobto Krymo pasienį aplankyti ką tik dislokuotų dalinių. Chersono sritis – vien stepės, plynas laukas, kuriame turėjo įsikurti kariai. Ant plikos žemės reikėjo statyti palapines kovo mėnesį, dar esant šalnoms, o stepėje net keli laipsniai šalčio labai stipriai juntami…Kariai beveik nieko neturėjo, tik palapines ir ginklus. Dalinius aprūpindavo kas kaip galėdavo: alkaniems kariams vietiniai žmonės virdavo sriubą, kepdavo duoną. Kuo toliau, tuo labiau žmonės stengėsi paremti kariuomenę kaip išmanydami, pavieniais daiktais, todėl atsirado poreikis kurti koordinacinį centrą, kad viskas būtų tinkamai organizuota ir koordinuota, kad visi daiktai patektų būtent ten, kur reikia – tiesiai kariams į rankas.“
Lietuvos paramos organizacija BLUE/YELLOW (liet. „mėlyna – geltona“) žino šią padėtį ir praeitą savaitę perdavė Ukrainos Chersono srities batalionui „Sarmat“ pūkinių miegmaišių, batų, flisinių audinių aprangos, liemenių ir kitų būtinų daiktų siuntą. Perdavimas įvyko Vilniuje, padedant švedų vertėjui, publicistui ir dokumentinių filmų režisieriui Jonui Ohmanui. Iš Ukrainos atvyko Chersono srities teritorinės gynybos bataliono „Sarmat“ atstovas Olegas Šadevskis, Chersono srities Gailestingumo ir paramos fondo prezidentė, laikraščio „Vgoru“ vyriausioji redaktorė Ala Tiutiunik ir jau minėta žurnalistė, visuomenės veikėja, paramos Ukrainos kariams štabo Chersono mieste steigėja ir koordinatorė N. D. Bimbiraitė.

Paramos Ukrainos kariams perdavimas
Paramos Ukrainos kariams perdavimas

Svečiai iš Ukrainos, dėkodami už siuntą, sakėsi paramą iš Lietuvos gaunantys nuo pat Maidano įvykių pradžios. „Čia atvykę tikimės užmegzti tiesioginius ryšius, susipažinti su žmonėmis, kad ši bendra mūsų veikla vyktų dar geriau ir intensyviau, – teigė N. D. Bimbiraitė. – Centre taip pat buvo atidaryta sąskaita, į kurią pervesti pinigai buvo skiriami daiktams, kurių nėra galimybės įsigyti prekybos centruose: įvairiai amunicijai, specialios paskirties prekėms, miegmaišiams, batams, naktinio matymo prietaisams ir pan. Toks centras Chersone buvo įsteigtas kovo mėnesį, ir jis veiks tiek, kiek reikės. Šis centras palaiko tiesioginį ryšį su karinių dalinių vadais, iš jų sužino apie karių poreikius ir koordinuoja paramos tiekimą. Parama skirta tiems, kurie yra dislokuoti Chersono srityje, o taip pat iš šios srities išvažiuojantiems į Rytų Ukrainą, kur vyksta kariniai veiksmai.“
N. D. Bimbiraitė teigė, kad vienas iš svarbiausių atvykimo tikslų – apibūdinti tikrą situaciją Ukrainoje. Kaip ir visame pasaulyje, taip ir Ukrainoje, yra žmonių, kurie nesupranta, kas vyksta šiame regione, todėl labai svarbi informacijos sklaida visuomenėje. „Noriu įspėti, kad ruoštumėtės ekstremaliems įvykiams, – toliau kalbėjo N. D. Bimbiraitė, – Putino planai ir užmojai yra didžiuliai, neaišku, kur jis sustos. Nė vienu Kremliaus žodžiu negalima tikėti, daug sykių įrodyta, kad nuolat meluojama. Nėra jokios abejonės, kad planuojamos agresijos mastai tikrai yra sunkiai nuspėjami. Aš nerimauju dėl Lietuvos – antrosios savo tėvynės.“
Pasiteiravus N. D. Bimbiraitės, kas dar tiekia paramą Ukrainos kariams, dislokuotiems Chersono srityje, paaiškėjo, kad juos remia ukrainiečių diaspora Kanadoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Anglijoje ir kt. Tarp paramą tiekiančių valstybių yra Baltarusija, Lietuva ir Rusija. Ji pridūrė, kad „Rusijoje tikrai yra nemažai rusų, kurie nusiteikę demokratiškai, supranta tikrąją padėtį. Jie perveda pinigus ir su Chersono sritimi palaiko artimus santykius, siunčia laiškus, prašo atleisti už savo valstybę. Tai rodo, kad tie žmonės jaučia nuoskaudą ir gėdą dėl savo šalies. Mus tai džiugina ir suteikia vilties, kad ne viskas prarasta. Didelę paramą gauname iš Lietuvos ir labai tuo džiaugiamės. Lietuviai nuolat mus remia ir materialiai, ir moraliai.“
Organizacija BLUE/YELLOW pamažu pradeda ir gamybinę veiklą Ukrainoje. Pirmasis užsakymas – 50 vienetų kartu sukurto Ukrainos ir Švedijos dizaino neperšlampamų apsiaustų, kurie gali būti naudojami kaip lietpalčiai, neštuvai, palapinių dalys arba kaip žvalgybinių slėptuvių apdangalai.

Palikti atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.