Atminimų sodai

Birželio 2 d. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje įvyko knygos „Atminimų sodai: albumistikos etiudai; Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos album amicorum katalogas“ sutiktuvės. Knygos sudarytojos ir tekstų autorės – dr. Rima Cicėnienė ir dr. Reda Griškaitė, recenzentai – dr. Jolita Liškevičienė ir prof. dr. Arvydas Pacevičius.

Atminimų albumai. Vrublevskių bibliotekos nuotr.
Atminimų albumai. Vrublevskių bibliotekos nuotr.

Dažnas iš mūsų mena dar mokykloje ar karo tarnyboje rašytus atminimo albumus. Tačiau tik siauram tyrėjų ratui žinoma, kad atminimų albumas yra savitas literatūros ir dailės žanras, rašytinis paveldo objektas, susiformavęs ankstyvaisiais naujaisiais laikais, atgimimą išgyvenęs XIX a. pradžioje ir tebeegzistuojantis, nors ir gerokai pakitęs, iki šių dienų.

Pirmieji atminimų albumai atsirado dar XVI a. pradžioje Vokietijoje. Lietuvos seniausius atminimų albumus aptinkame XVII amžiuje. Šiandien šie pirmieji album amicorum – ne tik istorijos šaltinis, bylojantis apie ryšius tarp žmonių, jų kalbinę erdvę, ne tik ano meto kelionių geografijos liudininkas, bet ir unikalus dvasinio žmonių bendravimo šaltinis. Albumai byloja ir apie to meto buitį, mąstyseną, o kartais atspindi ir socialines bei politines to meto realijas. Pasaulio atminties institucijose ir privačiose kolekcijose išliko tūkstančiai atminimų albumų. Šiandien jie analizuojami, tiriami, kataloguojami ir kolekcionuojami.

 

Šiame pirmajame Lietuvoje album amicorum kataloge pristatome 50 Vrublevskių bibliotekoje ir 31 kitose atminties institucijose bei privačiuose rinkiniuose saugomas knygeles ar jų fragmentus (1583–2006 m.). Atminimų albumuose gausu puikių tekstų, heraldikos detalių, herbų, emblemų, alegorinių ir buitinių piešinių, gamtos piešinių, puikių miestų vaizdų. Pasitaiko ir ypač retų Vakarų Europos albumuose gyvūnų vaizdų. Daugiau nei įspūdinga ir šiose knygelėse sukaupta žymių žmonių autografų kolekcija. Meniniu požiūriu akį traukia spalvotos įklijos, karpiniai ir siuvinėjimai. Leidinys sudaro galimybę pažinti savo šalies istoriją ir paveldą dar vienu būdu – per žmonių jausmų pasaulį. Leidinį sudaro albumistikos etiudai, kurie skaitytojui padės suprasti tokių albumų istorinę ir tematinę raidą, ir Vrublevskių bibliotekoje saugomų atminimo knygelių katalogas, kuriame pateikta informacija apie šiuos rašytinius šaltinius, jų savininkus ir įrašų autorius. Parengta pagal LMA Vrublevskių bibliotekos Komunikacijos skyriaus pranešimą

 

Palikti atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.