Vytauto Didžiojo universiteto atkūrimo 30-metis

1989 m. pavasarį, Lietuvos ir išeivijos mokslininkų pastangomis, buvo atkurtas Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) – pirmoji savarankiška aukštoji mokykla tuo metu dar sovietų okupuotoje Lietuvoje. Balandžio 24-ąją universitetas minės atkūrimo 30-metį.

22 8 VDU atkūrimas Rektoriai
Prie ofcialaus VDU ženklo, atkartojančio VDU Didįjį antspaudą. VDU rektoriai:
prof. Vytautas Kaminskas (1996–2006), prof. Algirdas Avižienis, prof. Juozas Augutis
(nuo 2015 m.) ir prof. Jurgis Vilemas. Jono Petronio nuotr.

Šventės programoje – dokumentinio filmo „Laisvos minties universitetas“, kurį režisavo VDU docentas, žurnalistas Rytis Zemkauskas, premjera. Šiame filme nebus įprasto istorinio siužeto, jame siekiama atskleisti asmenybių mąstymą, idėjas ir parodyti veiksmus, kurie skatino modernios ir šiuolaikinės Lietuvos Respublikos tapatybės formavimąsi. Tai – pasakojimas apie universitetą, atspindintį atgimusios Lietuvos svajonę.

Sąjūdžio epochoje Lietuvos ir išeivijos mokslininkus suvienijo bendras tikslas – atkurti ir modernizuoti 1922 m. įkurtą Lietuvos universitetą Kaune, vėliau pervadintą Vytauto Didžiojo garbei ir sovietų uždarytą 1950 m. Susitelkusi bendruomenė siekė kurti tokį universitetą, kuris griautų sovietmečiu susiformavusią aukštojo mokslo institucinę kultūrą, jo hierarchinį valdymą, bendravimo bei mentaliteto struktūras ir kartu atvertų kelią spartesniam vakarietiškos akademinės kultūros formavimuisi.

 

Atkūrimo idėja buvo pradėta įgyvendinti 1989 m. balandžio 26–28 d. Kaune vykusioje tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Tautinė aukštosios mokyklos koncepcija ir Kauno universitetas“. Šio renginio baigiamojoje sesijoje buvo paskelbtas VDU Atkūrimo aktas – pirmas bendras Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių lietuvių mokslininkų žingsnis, lėmęs ir tolesnį bendradarbiavimą, plėtojant universiteto veiklą. Vėliau, 1990 m. gruodį, priimtas VDU Statutas įteisino ne tik universiteto autonomiją ir akademinės laisvės principą, mokslo ir studijų vienovę, bet ir Lietuvai tuo metu naujas trijų pakopų studijas. Nuo pat atkūrimo pradžios universitete itin rūpintasi stipriu užsienio kalbų ugdymu – šios tradicijos gyvos ligi šiol.

 

22 8 VDU atkūrimas Vilemas ir Augutis
Akad. Jurgis Vilemas, VDU rektorius 1989–1990 m. kartu su dabartiniu rektoriumi Juozu
Augučiu

VDU rektorius prof. Juozas Augutis įsitikinęs, kad universiteto istorija yra neatsiejama nuo šalies ir visuomenės istorijos. Per tris dešimtmečius VDU tapo nepriklausomos Lietuvos intelektualinio ir kultūrinio gyvenimo simboliu. „Galvoju, kad universitete sukurtos akademinio gyvenimo sąlygos gali persikelti ir į viešą ar politinį gyvenimą. Universitetas nėra tik ugdymo erdvė: priklausomai nuo vertybių, kuriomis vadovaujamasi organizuojant bendruomeninį gyvenimą čia, pritraukiamos ir išorės organizacijos, bendraminčių būreliai. Tikiu, kad tik laisva valia ir begaliniu noru galima sukurti kažką išties vertingo“, – kalbėjo rektorius.

 

VDU tapo pirmąja aukštąja mokykla Baltijos jūros šalių regione, kurios studijų sistemoje įsitvirtino artes liberales (lot. laisvieji menai) idėjos, skatinančios asmeninę studento laisvę, puoselėjančios atsakomybę, ne tik savarankiškai pasirenkant studijų dalykus, bet ir bendraujant studentams bei dėstytojams, įgyvendinant kūrybos ir kritinės minties palaikymo projektus. Nuo pat atkūrimo universitetas laikėsi principo, kad mokymo procesas yra neįmanomas be mokslo ir studijų vienovės. Todėl, tik prasidėjus pirmiesiems mokslo metams, įkuriami mokslo centrai – Informatikos ir Vadybos, o vėliau ir Humanitarinių, Pedagogikos ir Aplinkotyros mokslų. VDU vienintelis atkūrė ordinarinių ir ekstraordinarinių profesorių statusą.

Vytauto Didžiojo universiteto atkūrimo 30-mečiui skirta šventė vyks balandžio 24 d. VDU Didžiojoje salėje (S. Daukanto g. 28, Kaunas). Pradžia – 16 val. Renginio pradžioje – filmo „Laisvos minties universitetas“ premjera ir diskusija „Mesti iššūkį nusistovėjusioms normoms“. Parengta pagal VDU pranešimą

Palikti atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.