Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pranešimai

Ankstyvasis priėmimas į profesinio mokymo įstaigas. Norintieji įgyti darbo rinkoje paklausią profesiją gali dalyvauti šiemet pirmą kartą rengiamame ankstyvame žiemos priėmime, kuris vyksta sausio 27 d. – vasario 11 d. Ši nauja Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos iniciatyva siekia sudaryti sąlygas, kad studijas aukštosiose mokyklose nutraukę studentai galėtų iškart pradėti mokytis profesinio mokymo įstaigose, neprarasdami pusės metų. Jiems galės būti įskaitomi universitetuose ir kolegijose įgyti su pasirinkta profesinio mokymo programa susiję studijų dalykai.

Ankstyvajame priėmime gali dalyvauti visi norintieji, baigę vidurinio ugdymo programą. Profesinę kvalifikaciją tokiu atveju galima įgyti per 6–18 mėnesių. Ankstyvasis žiemos priėmimas vykdomas centralizuotai internetu per LAMA BPO sistemą. Žiemos priėmime dalyvausiančių profesinio mokymo įstaigų ir jų siūlomų mokymo programų sąrašą galima rasti bendrojo priėmimo LAMA BPO interneto svetainėje: www.lamabpo.lt. Įstojusieji per ankstyvąjį priėmimą mokytis pradės iškart po sutarties su profesinio mokymo įstaiga pasirašymo.

Iš viso 2020 m. į profesinio mokymo įstaigas planuojama priimti 20 610 naujų mokinių, tai 420 daugiau nei pernai. Atsižvelgiant į išaugusį specialistų poreikį, šiemet daugiau vietų skiriama inžinerinei pramonei, sveikatos priežiūrai ir socialiniam darbui, taip pat vairuotojų rengimui. Pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių, daugiausia vietų 2020 m. atiteks apdirbamajai gamybai – 4935, didmeninei ir mažmeninei prekybai, variklinių transporto priemonių ir motociklų remontui – 3540, transportui ir saugojimui – 2790, statybai – 2025, sveikatos priežiūrai ir socialiniam darbui – 1110.

2019 m. į profesinio mokymo įstaigas priimta per 19,4 tūkst. mokinių, tai yra 2,2 tūkst., arba 13 proc., daugiau nei 2018 m. Daugiausiai vietų teko inžinerijos ir inžinerinių profesijų, paslaugų asmenims, architektūros ir statybos švietimo sritims.

Aukštosios mokyklos galės priimti daugiau stojančiųjų. Atsižvelgiant į Seimo Švietimo ir mokslo komiteto, universitetų ir kolegijų siūlymus, taip pat į studentų ir mokinių atsiliepimus, priimtas sprendimas šiek tiek supaprastinti 2020 m. minimalius kriterijus stojantiesiems į aukštąsias mokyklas ir sudaryti palankesnes sąlygas pretenduojantiems į universitetus ir kolegijas.

Kaip ir anksčiau, 2020 m. stojantieji į aukštąsias mokyklas turės būti išlaikę bent tris brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, užsienio kalbos bei matematikos, jų minimali išlaikymo riba – 16 balų. Išimtis – menų studijos, stojantiems į jas matematikos egzamino laikyti nereikia. Tačiau nebebus skaičiuojamas šių trijų privalomų egzaminų balų aritmetinis vidurkis: nuo praėjusių metų buvo reikalaujama, kad stojantiesiems į universitetus jis būtų ne mažesnis kaip 40, o stojantiesiems į kolegijas – ne mažesnis kaip 25.

„2020 m. priėmimas orientuojamas tiek į pačių stojančiųjų pasirinkimus, tiek ir į valstybės poreikius. Būsimiems studentams plečiamos pasirinkimo galimybės, visose studijų kryptyse valstybės finansuojamų vietų skaičius didėja arba išlaiko praėjusių metų kvotą“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius. Pasak ministro, studentai bus skatinami rinktis valstybei reikalingas profesijas. Pavyzdžiui, siekiant pritraukti daugiau žmonių į pedagogikos studijas, siūloma nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. jiems skirti didesnes stipendijas.

Pakoreguoti reikalavimai leis konkurse į aukštąsias mokyklas dalyvauti daugiau abiturientų, kurie bus išlaikę brandos egzaminus ir atitiks kitus aukštųjų mokyklų reikalavimus. Numatoma, kad valstybės finansuojamų studijų vietų skaičius didės daugiau nei 20 proc. Kaip ir anksčiau, 2020 m., stojant į aukštąsias mokyklas, taip pat bus atsižvelgiama į mokomųjų dalykų metinių įvertinimų vidurkį. Į universitetus galės būti priimami stojantieji, kurių penkių privalomų mokytis dalykų įvertinimų vidurkis bus ne mažesnis kaip 7, į kolegijas – ne mažesnis kaip 6.

Patvirtintas ir 2020 m. mažiausias konkursinis balas, kuris, stojant į universitetus, turės būti ne mažesnis kaip 5,4, stojant į kolegijas – ne mažesnis kaip 4,3. Kaip ir ankstesniais metais, 2020 m. minimalūs rodikliai bus taikomi tik stojantiesiems į valstybės finansuojamas studijų vietas. Stojantiesiems į valstybės nefinansuojamas studijų vietas pakaks būti išlaikius bent vieną valstybinį brandos egzaminą.

Nauji minimalūs rodikliai, stojant į aukštąsias mokyklas, galioja ne tik 2020 m., bet ir 2019 m., ir 2018 m. abiturientams. Ankstesnių metų abiturientams galioja atitinkamų metų priėmimo į aukštąsias mokyklas rodikliai. Parengta pagal ministerijos Komunikacijos skyriaus pranešimus

Palikti atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.