Peržiūrėti nacionalinio saugumo strategiją

Kai kurios šalys jau peržiūri savo strategijas ir riboja tam tikrų prekių eksportą, kad užsitikrintų vidaus tiekimą, didina rezervus ir stiprina nacionalinius gamybinius pajėgumus.

8 naujos knygos šveicarų pamokos
„Šveicarų ekologinio ūkininkavimo pamokos“ (2018). Sudarė Elena
Grajauskienė. Vilnius, 188 p.

Kitaip tariant, judama tam tikro ekonominio savarankiškumo arba ekonominio patriotizmo link, kad kritiniais atvejais valstybės pačios turėtų galimybių užtikrinti stabilų būtiniausių ir reikalingiausių išteklių patiekimą. Tai yra svarbūs uždaviniai valstybėms, kurios yra santykinai atviros ekonomikos, norinčioms tinkamai suvaldyti ir įveikti tokio ir panašaus masto pandemijas.

Vien tik žinojimas apie maisto rezervą suteiktų visuomenei ramybę ir didesnį pasitikėjimą valstybe. Jei būtume jį turėję iki šios krizės, tai pirmosios karantino dienos nebūtų sutiktos prekybos centrų apgultimi ir anekdotais apie grikius. Daugelis Europos Sąjungos valstybių yra pasiruošusios importo nebuvimui, sienų uždarymui, o Lietuva kritinėse situacijose yra pažeidžiama. Dabartinė situacija, kai dėl pandemijos stringa eksportas, valstybinio maisto rezervo kaupimui yra ypač paranki, jis padėtų ištverti šį sunkų laikotarpį Lietuvos gamintojams, ypač žemės ūkio sektoriuje, išlaikyti darbo vietas.

 

Pandemija ypač išryškino žemės ūkio sektoriaus svarbą, nes apsirūpinimas būtiniausiais maisto produktais ekstremalios situacijos sąlygomis yra vienas svarbiausių valstybės uždavinių. Tai tapo nacionalinio saugumo klausimu. Lietuvos žemės ūkis yra gana stiprus ir gali patenkinti ne tik šalies vidinius poreikius, bet ir dirbti eksportui. Pagrindinių maisto produktų, išskyrus kiaulieną, daržoves ir vaisius, šalies maisto pramonės įmonės pagamina, viršydamos vidaus poreikį. Todėl dabartinėje situacijoje labai svarbu imtis priemonių, kurios padėtų žemės ūkio sektoriaus dalyviams produktyviai tęsti savo veiklą.

Daugelis valstybių tiek Europoje, tiek kituose žemynuose turi sukaupusios išteklius, kurie leidžia užtikrinti svarbiausių žemės ūkio ir maisto produktų poreikius net trims mėnesiams. Tačiau, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos duomenimis, šiandien valstybės rezerve yra tik miltai ir cukrus. Akivaizdu, kad toks šalies maisto rezervas pagal savo asortimentą yra nepakankamas.

 

Manome, kad vienas iš nacionalinio saugumo prioritetų ir uždavinių yra tinkamo valstybės maisto rezervo kaupimas ir efektyvaus žemės ūkio sektoriaus saugumo užtikrinimas. Valstybės maisto rezervo formavimas turi tapti priemone, stiprinančia žemės ūkio sektorių ir padedančia jam įveikti ekonomines ir finansines problemas, ypač krizių metu. Tai gali apimti tiek būtiniausius maisto produktų gamybinius pajėgumus, kurie galėtų būti aktyvuojami ekstremalių situacijų ar krizių metu, tiek galimybes naudotis maisto pasaugojimo paslauga, kai maisto produktų gamyba ar tiekimu užsiimantys ūkio subjektai valstybės užsakymu kauptų reikiamas būtinų maisto produktų atsargas, ir taip būtų garantuojamas nepertraukiamas jų tiekimas esant krizinei situacijai.

8 Socialinės inovacijos regionų kontekste
„Social Innovation in the Regional
Context“ (Socialinės inovacijos regionų
kontekste) (2018). Projekto vadovas –
Jonas Jasaitis. Išleido Šiaulių ir Gardino
Jankos Kupalos valstybinis universitetai,
Šiauliai, 245 p.

Dr. Laurynas Kasčiūnas, Rasa Petrauskienė, Kazys Starkevičius

Autoriai yra Seimo nariai.

Parengta pagal jų pranešimą spaudai

Palikti atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.