Eugenijos Šimkūnaitės metai

Lietuvos Respublikos Seimas 2020-uosius paskelbė vaistinių augalų tyrinėtojos, žinomos visuomenės švietėjos vaistažolių panaudojimo sveikatos stiprinimui ir ligų gydymui klausimais, habil. biologijos mokslų daktarės Eugenijos Šimkūnaitės metais.

Eugenija Šimkūnaitė. Jono Danausko nuotr.
Prof. Eugenija Šimkūnaitė. Archyvo nuotr.

Eugenija Šimkūnaitė, kaip niekas kitas, gerai suprato, kad natūralioje gamtoje yra visos reikalingos priemonės ir medžiagos gerai mūsų sveikatai sugrąžinti ir palaikyti.

Nedaug yra iškilių mokslininkų, kurie skirtų tiek laiko ir gebėtų taip vaizdžiai išaiškinti visuomenei savo tyrimų apie sveikos gyvensenos ir buvimo natūralioje gamtoje svarbą, kaip liaudies švelniai vadinama „žiniuone“ Eugenija Šimkūnaitė. Galbūt kaip tik tai ir pelnė jai visuotinę pagarbą ir pripažinimą. Klodama pamatus naujai, vis aktualesne tampančiai medicinos krypčiai – gyvensenos medicinai – ir primindama mums seną, tačiau nepraradusią savo svarbos papildomąją ir alternatyviąją sveikatos priežiūrą, ji rašė: „Labai svarbią reikšmę sveikatai turi taisyklingas darbo ir poilsio kaitaliojimas, protingas naudojimasis saule, vandeniu, tyru oru, racionalus maitinimasis.“ Šiuo metu koronaviruso sukaustytai visuomenei pranašiškai skamba jos teiginys: „Kai pasaulis atsiduria kritinėje būsenoje, laikas pasižiūrėti, kur mūsų šaknys.“

 

Įgytas stiprus imunitetas gali sustiprinti organizmą ir be išorinės pagalbos apsaugoti nuo infekcijos. Sveikatos priežiūros vienas pagrindinių tikslų kaip tik ir yra žmogaus sveikatos ir imuninių reakcijų sustiprinimas. Gamta ir pirmiausia augalai yra tos priemonės, kurios geriausiai padeda sustiprinti imunitetą. Didžiausia ir seniausiai praktiškai taikoma sveikatos priežiūros sritis yra profesorės Eugenijos Šimkūnaitės propaguota fitoterapija. Lietuvoje gydymas augalais turi ypač gilias tradicijas. Daugiausia šioje medicinos srityje nuveikusi habil. dr. E. Šimkūnaitė jai būdingu stiliumi rašė: „Sveikatą turime visam gyvenimui tik vieną, tad stenkimės, kad sąmoningai ar nesąmoningai neatsistotume ligos pusėje. Gydytis – ne kortomis lošti, rizikuoti nevalia.“

 

Prof. Algimantas Kirkutis

Autorius yra Seimo narys

Palikti atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.