VGTU: ateities logistika. Ką rinksis klientas 2025-aisiais?

Transporte ir logistikoje labai svarbus vaidmuo tenka klientams, kuriems transporto įmonės teikia paslaugas.

2021 1 VGTU Ateities logistika. Akropolio viadukas
„Akropolio“ viadukas. Simo Bernoto nuotr.

Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) vykusiame Transporto inovacijų forume aptartos logistikos perspektyvos. Diskusijoje dalyvavo: „SBA baldų“ tiekimo grandinės vadovė Rita Pelenienė, „Auga Group“ ekologinių produktų vystymo ir komercijos vadovas Laurynas Miškinis ir UAB „Putokšnis“ Pirkimų direktorė Donata Steigvilaitė-Urbietienė. Įmonių atstovai pasidalino logistikos ateities vizijomis.

Diskusijos metu pašnekovai išsakė norą kryptingai eiti ekologiškumo keliu. Didžiausios galimybės įžvelgiamos logistikos procesų skaitmenizavime. Anot „SBA baldų“ tiekimo grandinės vadovės R. Pelenienės, visi automobiliai ir jų maršrutai turi būti matomi viename ekrane, kaip skrydžių valdymo centre: „Kai mano krovinį pasirenka, aš matau kainą ir atvykimo datą. Man nereikia ieškoti vadybininko, kuriam prisiskambinsiu, o gal ir ne. Dabar gyvename, lyg ežiukai rūke: atsidarę vartus, laukiame atvažiuojančio krovinio, o jo kaip nėra, taip nėra. Integracijos norisi ne tik su vežėjais, ekspeditoriais, bet ir su valstybinėmis institucijomis, deklaracijomis, sienų kirtimais.“ UAB „Putokšnis“ Pirkimų direktorė D. Steigvilaitė-Urbietienė sakė: „Atsidariusi kompiuterio ekraną, noriu matyti, kaip ir kur juda kroviniai. Svarbiausia, kad vairuotojams nereikėtų perduoti jokių popierinių dokumentų. Norėčiau matyti skaitmenizuotą sistemą.“

 

„Auga Group“ ekologinių produktų komercijos vadovas L. Miškinis į šią temą pažvelgė kitu kampu. Pasak jo, logistika suvokiama, kaip daikto pergabenimas, perkėlimas erdvėje ar laike. Tai – viena svarbiausių grandinės dalių visame procese: „Mano lūkestis, kad, atvykus į biurą, šalia sėdėtų logistas, kuris nėra mano įmonės darbuotojas. Jis būtų partneris tikrąja to žodžio prasme, kuris ne tik teikia paslaugas, bet ir moko mane, kaip tvariau organizuoti grandinę, kad būtų patenkintas ne tik vartotojas ar užsakymą pateikusi įmonė, bet ir ta aplinka, kurioje mes egzistuojame.“ Jis pabrėžė, kad įmonės darbuotojai ieško sprendimų visose srityse, pradedant žemės ūkiu, baigiant produktų pristatymu vartotojui: „Kalbant apie logistiką Europoje, prieš 20–30 metų ji buvo atsakinga už 14 proc. kenksmingų medžiagų išmetimo į orą emisijų, o 2018 m. – už 25 proc. Turime surasti sprendimą, kuris galėtų emisijų skaičių sumažinti bent jau 10–20 proc.“

 

Įmonė „SBA baldai“ dirba kartu su IKEA ir žino, kad klientai orientuojasi į tvarumą, žalumą ir perdirbimą. „Deja, įmonės šiuo metu negali pasiūlyti elektrinių sunkvežimių. Negalime jų nusipirkti ir jais pervežti gaminių bei žaliavų. Svarbu, kaip sugebame tą patį krovinių kiekį pervežti su mažiau vilkikų. Reikia taip suplanuoti logistikos procesą, kad vilkikas nestovėtų tuščias, o vairuotojas nelauktų“, – sakė „SBA baldų“ tiekimo grandinės vadovė R. Pelenienė. UAB „Putokšnis“ gamina produkciją visame pasaulyje žinomiems prekių ženklams. Jie reikalauja, kad visu 100 proc. būtų pagaminti ir pristatyti visiškai ekologiški produktai. „Beldžiamės į logistų duris, ieškome, kas ir kokį ekologišką sprendimą galėtų pasiūlyti“, – teigė UAB „Putokšnis“ Pirkimų direktorė D. Steigvilaitė-Urbietienė. L. Miškinis norėtų sulaukti atsakymo, kas yra tvarumas, nes kiekvienas žmogus šią sąvoką supranta skirtingai: „Turime susitarti, kas tai yra, kaip mes tai matuojame, ir tada pradėti siūlyti sprendimus.“

UAB „Putokšnis“ Pirkimų direktorė iš logistų norėtų sulaukti klausimo, ko reikia įmonei. Šiandien jau nėra kalbama vien tik apie patį paprasčiausią sprendimą – nuvežti arba parvežti krovinį iš taško A į tašką B. „Norėtųsi, kad pagaliau ir muitinės dokumentai judėtų skaitmenine linkme. Mums būtų paprasčiau ir lengviau“, – teigė D. Steigvilaitė-Urbietienė. Pasak R. Pelenienės, labai svarbus yra visos sistemos integravimas: tarpvalstybinis, tarpinstitucinis, ryšiai „verslas-verslui“ bei visų šių punktų vizualizacija. Svarbiausia, kad grandinė nenutrūktų prie muitinės ar kokioje kitoje valstybėje. Diskusijos aprašymą parengė Neda Černiauskaitė, VGTU Ryšių su visuomene projektų vadovė

Palikti atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.