Overtono langas Lietuvoje?

Balsavau PRIEŠ priverstinį dirbančiųjų testavimą tiek pateikimo, tiek priėmimo stadijose. Niekada nepalaikiau ir nepalaikysiu neišdiskutuotų sprendimų, ribojančių žmogaus laisves ir prigimtines teises. Ir paaiškinsiu, kodėl.

2021 6 Overtono langas Aidas Gedvilas Asmeninio archyvo nuotr
Aidas Gedvilas

Žmogaus apsisprendimo laisvės naikinimas

Prieš rinkimus žadėję Lietuvai daugiau jėgos, laisvės ir džiaugsmo, vos pajutusios valdžios skonį, trys valdančiosios partijos ėmėsi bausmių, grasinimų ir žmogaus teisių suvaržymų. Filosofas Juvalis Noa Hararis (Yuval Noah Harari) „Financial Times“ straipsnyje „Lessons from a year with Covid“ pastebėjo, jog Vyriausybės karantino priemonėmis kontroliuoja žmonių gyvenimą, tačiau labai svarbu, kad žmonės taip pat turėtų galimybę kontroliuoti valdžią ir jos sprendimus.

 

Kovo 23 d. Antradienį valdančiosios koalicijos buldozeris sutraiškė vieną iš pamatinių demokratinės valstybės vertybių – žmogaus apsisprendimo laisvę. Valdančiųjų balsais ketvirtadienį Seime ypatingos skubos tvarka buvo priimti Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pakeitimai, įpareigojantys darbuotojus, karantino metu turinčius grįžti į darbą, privalomai testuotis. Atsisakius tai daryti, gresia nušalinamas nuo darbo, nemokant darbo užmokesčio.

Išlaidas už periodinius sveikatos patikrinimus ir sugaištą laiką turės apmokėti darbdavys, o už sveikatos patikrinimą prieš pradedant dirbti – darbuotojas.

 

Ir tik po ilgų diskusijų, apeliavimo į ministrų sąžinę, pavyko pasiekti, kad darbuotojų, dirbančių ar vykdančių veiklą, sveikatos patikrinimai dėl užkrečiamosios ligos, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ar karantinas, būtų finansuojami valstybės biudžeto lėšomis. Mat pirminiame teikime buvo sumanyta, kad už suvaržytas teises turės apsimokėti patys žmonės ir leisgyvis verslas, kiekvieną dieną balansuojantis ant išgyvenimo ribos, neturintys galimybių normaliai funkcionuoti dėl pačių valdančiųjų veiksmų.

 

Pandemija tapo politine katastrofa

Tas pats istorikas, filosofas J. N. Hararis teigė, kad „pandemijos pobūdis keičiasi. Istorijos kontekste pandemijos buvo vertinamos kaip stichinės katastrofos, viršijančios žmonių kontrolę… Dabar pandemijos tapo politine katastrofa, politine nesėkme“. Manau, kad valdančiųjų bandymai iš naujo apibrėžti žmonių laisvės sąvoką yra akibrokštas, konstitucinių žmogaus teisių suvaržymas ir tiesiog pasityčiojimas iš Lietuvos žmonių ir verslo. Ypač veidmainiškai atrodo tai, kad šios pataisos valdančiųjų buvo prastumtos ypatingos skubos tvarka – praėjusią savaitę įvyko pataisų pateikimas, kitą dieną jos buvo apsvarstytos komitetuose, o šį antradienį dėl jų buvo nubalsuota Seime.

 

Beje, kai Seimui buvo pateiktos mano įstatymo pataisos dėl išmokų individualiai dirbantiems žmonėms prilyginimo minimaliam mėnesiniam atlyginimui, jos buvo atmestos net nesvarstant, o Ekonomikos ir inovacijų ministerija, besididžiuodama, kad jau daugiau nei 12 000 įmonių gavo paramą, ir tuo pačiu propaguodama modernumą ir atvirumą, galėtų būti nuosekli iki galo ir lygiai taip pat savo tinklapyje parodyti, kiek iš viso įmonių kreipėsi paramos ir negavo.

Toks yra selektyvus valdančiųjų laisvės ir atvirumo supratimas. Tokia yra mūsų progresyvi, vakarietiškomis vertybėmis besivadovaujanti dešiniųjų valdančioji dauguma.

 

Overtono lango technologija įsigali Lietuvoje

Amerikiečių sociologas Džozefas Overtonas (Joseph P. Overton) (1960–2003) aprašė technologiją, kuria politikoje naudojamasi norint pakeisti visuomenėje galiojančius pamatinius principus – kaip nepriimtinas idėjas ir reiškinius galima paversti politine norma. Šis socialinių pakeitimų modelis yra pavadintas autoriaus vardu – Overtono langas. Autorius nuosekliai pademonstravo, kaip bet kokia, net pati radikaliausia, idėja visuomenėje, susiklosčius tam tikroms palankioms aplinkybėms, praėjusi kelių žingsnių kelią: neįsivaizduojama, radikali, priimtina, racionali, populiari, galiausiai tampa viešosios politikos dalimi.

Ar ne šio modelio veikimą šiandien matome Lietuvos politikoje, kai, prisidengiant virusu, be diskusijų, aptarimų ir rimtesnės analizės yra ribojamos dirbančiųjų teisės, mūsų vaikus norima paversti bandomaisiais triušiais, leidžiant jiems eiti į mokyklą tik atlikus testą, aiškinant, kad šeimos sąvoka yra pasenusi ir atėjo laikas ją keisti ir pan.?

 

Aidas Gedvilas

Autorius yra LR Seimo narys

2021 m. kovo 23 d. pranešimas

Palikti atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.