Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pranešimas

Konsultacijos dėl plano „Naujos kartos Lietuva“. Viešojoje konsultacijoje dėl plano „Naujos kartos Lietuva“ diskutuota apie mokslą, nuoseklią inovacijų skatinimo sistemą ir aukštos pridėtinės vertės verslą. Visuomenė kviečiama aktyviai dalyvauti konsultacijose dėl šio plano. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija bei Ekonomikos ir inovacijų ministerija, atsakingos už plano inovacijų ir mokslo komponentą, surengė viešąją konsultaciją „Aukštasis mokslas, nuosekli inovacijų skatinimo sistema ir aukštos pridėtinės vertės verslas“ ir kviečia toliau teikti pasiūlymus raštu.

 

Viešojoje konsultacijoje dalyvavo daugiau nei 200 dalyvių – Seimo, Vyriausybės, ekspertinių institucijų, aukštųjų mokyklų ir mokslo institutų, mokslo ir verslo asociacijų atstovai. „Turime unikalią galimybę įgyvendinti pokyčius. Svarbu, kad įvardintos reformos kuo tiksliau atitiktų visuomenės poreikius“, – sako švietimo, mokslo ir sporto viceministras Gintautas Jakštas. Šio plano komponento tikslas – didinti aukštojo mokslo efektyvumą, kokybę ir tarptautinį konkurencingumą, sukurti nuoseklią priemonių sistemą mokslo potencialui konsoliduoti, sukurti verslo ir mokslo bendradarbiavimo tradicijas, užtikrinančias aukštos pridėtinės vertės augimą prioritetiniuose Lietuvos ekonomikos sektoriuose.

Per artimiausius penkerius metus Europos Komisijos Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės lėšomis Lietuvoje numatyta įgyvendinti itin reikšmingas reformas inovacijų ir mokslo srityse. Tam numatyta skirti 200 mln. eurų. Numatytas finansavimas bus skirtas, kai EK patvirtins nacionalinį integruotą planą „Naujos kartos Lietuva“. Jį Lietuva turi parengti iki balandžio 30 d., finansavimas truktų iki 2026 m. rudens. Lietuvai iš viso yra numatyta 2,225 mlrd. eurų dotacijoms ir iki 3 mlrd. eurų paskoloms.

 

Mokslo ir inovacijų srityje numatyta pasitelkti šio fondo finansavimą, įgyvendinant Lietuvos Respublikos Vyriausybės plane numatytas reformas „Kokybiškas aukštasis mokslas ir stiprios mokslo ir studijų institucijos“, „Didesnė inovacijų paklausa šalies viduje“ ir „Bendros mokslo ir inovacijų misijos sumanios specializacijos srityse“. Reforma „Kokybiškas aukštasis mokslas ir stiprios mokslo ir studijų institucijos“ siekiama paskatinti mokslo ir studijų institucijas persitvarkyti taip, kad reikšmingai augtų studijų Lietuvoje tarptautinis konkurencingumas, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklos apimtys ir jų kokybė. Reforma apims valstybės skiriamo studijų finansavimo ir studentų priėmimo sistemos tobulinimą, užtikrinantį geresnę atitiktį darbo rinkos poreikiams, MTEP finansavimo peržiūrą, tyrėjų karjeros patrauklumo didinimą, sistemingą MTEP veiklos skatinimą mokslo ir studijų institucijose bei mokslo ir studijų stebėseną.

 

Reforma „Bendros mokslo ir inovacijų misijos sumanios specializacijos srityse“ siekiama sukoncentruoti verslo ir mokslo pastangas išgrynintose MTEPI veiklos srityse, remiant bendrų verslo ir mokslo misijų įgyvendinimą. Reforma apims misijomis grįstų mokslo ir inovacijų programų įgyvendinimo sumanios specializacijos srityse rėmimą bei mokslo ir verslo dalyvavimo ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programoje ,,Europos horizontas” skatinimą. Europinėje Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonėje Lietuvai numatytos dotacijos bus panaudojamos septynioms komponentų kategorijoms: žalioji pertvarka, skaitmeninė transformacija, sveikata, socialiniai reikalai, mokslas ir inovacijos, švietimas, viešasis valdymas.

Viešąsias konsultacijas dėl plano „Naujos kartos Lietuva“ inovacijų ir mokslo komponento galima rasti: https://www.youtube.com/watch?v=lngPLEceTlY. Plačiau susipažinti su šio plano projektu galima https://bit.ly/2Q7ItKo. Parengta pagal ministerijos Komunikacijos skyriaus pranešimą

Palikti atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.