Verslo psichologė: patyčios darbe neigiamai veikia ne tik darbuotojus

Mokslininkų nustatyta, kad patyčias patiriantys darbuotojai išgyvena įvairius psichologinius bei fizinius sveikatos sutrikimus.

Tairida Musulaitė Grubė
Tairida Musulaitė-Grubė

Darbuotojai skundžiasi padidėjusiu nerimu, lėtiniu nuovargiu, varginančiais psichosomatiniais skausmais ar pasireiškiančiais miego sutrikimais. Tuo tarpu, organizacijos susiduria su didesne darbuotoju kaita, suprastėjusiu darbuotojų ir komandų produktyvumu, sumažėjusia motyvacija ir įsitraukimu į darbą, didėjančių pravaikštų skaičiumi bei didesniu darbuotojų sergamumu.

 

Patyčios darbe neigiamai veikia ne tik darbuotojus, bet ir organizacijas

„Patyčios darbo aplinkoje yra sudėtingo ir daugialypio proceso rezultatas. Ši tema yra ne tik įdomi, bet ir šiandienos kontekste – labai aktuali“, – įsitikinusi Mykolo Romerio universiteto Verslo psichologijos magistrantūros studijų absolventė Tairida Musulaitė-Grubė, Lietuvos Psichologų sąjungos asocijuota narė. Anot verslo psichologės, egzistuoja daug skirtingų nuomonių apie tai, koks yra svarbus psichologinis atsparumas ir kiek dėmesio turėtumėme skirti jam darbo vietoje. Pastebėta, kad darbuotojai, kurių psichologinio atsparumo lygis buvo didesnis, net ir patyrę patyčias darbo aplinkoje, jautė mažesnę įtampą, geriau gebėjo prisitaikyti esant  įtemptoms darbo aplinkybėms. Dėl to, atliktame moksliniame tyrime apie darbuotojų patiriamų patyčių, psichologinio atsparumo ir įsitraukimo į darbą sąsajas buvo siekiama patikrinti, ar psichologinis asmens atsparumas gali būti dalinai laikomas saugančiuoju faktoriumi. Gauti tyrimo rezultatai svarbūs ne tik moksline prasme, siekiant geriau suvokti patyčių darbo aplinkoje, psichologinio atsparumo ir įsitraukimo į darbą sąsajas, bet ir reikšmingi organizacijoms, kurios suinteresuotos išlaikyti sveikus, motyvuotus bei įsitraukusius savo darbuotojus.

 

Verslo psichologai padeda organizacijoms ieškoti efektyvesnių problemų sprendimų būdų

Įvairios organizacijos ir verslai nuolat susiduria su iššūkiais ir ieško įvairiausių išeičių kaip sumažinti personalo kaitą ir padidinti jo motyvaciją, siekiant ne tik darbo efektyvumo, bet ir išsikeltų tikslų. Dėl to, neretai tenka ieškoti profesionalios pagalbos iš šalies. Užsienyje jau yra įprasta praktika samdyti verslo konsultantus bei psichologus, kurie gebėtų įvertinti ne tik organizacijos psichologinį mikroklimatą, bet ir pasiūlyti įvairius metodus ar intervencijos programas, leidžiančias efektyviai spręsti aktualias problemas. Lietuvos įmonės taip pat vis dažniau kreipiasi pagalbos į verslo psichologus ir jų paklausa kasmet vis labiau didėja.

Palikti atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.