„Tyrėjų Grand Prix“ laimėtoja: apie mokslą reikia kalbėti paprastai

Pirmajame mokslo populiarinimo konkurse „Tyrėjų Grand Prix“ triumfavo Karolina Maleckaitė, Fizinių ir technologijos mokslų centro doktorantė,

41 Jaunųjų mokslininkų sąjungoje Karolina Maleckaitė
Konkurso laimėtoja Karolina Maleckaitė (dešinėje).

kuri paaiškino, kodėl tyrinėja ląstelių klampumą ir kuo šis tyrimas aktualus visuomenei. „Lietuvos stiprybė ir išskirtinumas – išsilavinę žmonės. Pirmą kartą inicijuodama mokslo populiarinimo konkursą „Tyrėjų Grand Prix“, norėjau atkreipti dėmesį į Lietuvos jaunųjų mokslininkų vykdomus tyrimus bei domėjimosi sritis. Renginio rezultatai pranoko lūkesčius – sulaukėme ne tik jaunųjų mokslininkų, bet ir visuomenės susidomėjimo. Toks pozityvus vertinimas – paskatinimas mums ir kitais metais vėl organizuoti konkursą“, – sako konkurso iniciatorė ir pagrindinio prizo steigėja Norvegijos lietuvė Žaneta Frayer.

 

Pasak K. Maleckaitės, viena iš priežasčių, kodėl ji nusprendė dalyvauti konkurse, buvo siekis išmokti apie sudėtingus mokslo dalykus pasakoti suprantamai. „Dažnai sulaukdavau klausimo: „Ką tu dirbi?“, bet retai pavykdavo paaiškinti, ką iš tiesų darau. Taigi konkurse dalyvavau todėl, kad išmokčiau paaiškinti savo šeimai ir draugams, ką aš tyrinėju ir koks mano tyrimų tikslas“, –  sakė doktorantė, kuri į renginį susirinkusiai smalsiai auditorijai per 4 minutes suprantamai paaiškino, kodėl tyrinėja ląstelių klampumą.

Ji pažymėjo kad, ruošiantis konkurso finalui, ypač pravertė mentorių įžvalgos ir praktiniai patarimai, kurie padėjo suprasti, kad, pristatant savo disertacijos temą, reikia ne koncentruotis į tyrimo eigos detales, o visą dėmesį skirti metodo pritaikymui bei paaiškinimui, kodėl visuomenei toks mokslinis atradimas yra reikalingas. Pagrindinis konkurso „Tyrėjų Grand Prix“, kurį organizavo Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga, tikslas – suteikti galimybę doktorantams patraukliai pristatyti savo vykdomus tyrimus bei populiarinti mokslą visuomenėje.

 

Konkurso finale dalyvavo 10 įvairioms mokslo sritims atstovaujančių doktorantų. Jaunieji mokslininkai kartu su viešojo kalbėjimo specialistais parengė 4 minučių trukmės pranešimus, kuriuose pristatė savo tyrimų objektus. „Tyrėjų Grand Prix“ dalyvius vertino komisija, kurią sudarė dr. Urtė Neniškytė, neuromokslininkė, Goda Raibytė-Aleksa, mokslo žurnalistė, Aleksandras Špilevojus, aktorius, ir renginio žiūrovai, kurie už labiausiai patikusius doktorantų pristatymus balsavo mobiliąja programėle. Laimėtojui atiteko 2 000 eurų prizas.

 

41 Jaunųjų mokslininkų sąjungoje konkurso finalas
Konkurso finalininkai. Gintaro Jonaičio nuotr.

Mokslo populiarinimo renginiai padeda geriau suprasti, kokius reikšmingus tyrimus atlieka doktorantai ir kaip mokslo atradimai gali pakeisti mūsų gyvenimą.

„Šiandienėje visuomenėje, kai apie mokslo pasiekimus sklando nemažai mitų ir sąmokslo teorijų, tokio pobūdžio renginys, kaip „Tyrėjų Grand Prix“, padeda ne tik geriau suvokti, ką veikia mokslininkai, bet ir mokslininkams susiorientuoti, kad, be visų jų vykdomų veiklų, yra labai svarbi aiški ir suprantama komunikacija apie jų mokslo pasiekimus. Sveikinu visus dalyvius, pradėjusius kelią ne tik sėkmingos mokslininkų karjeros, bet ir sėkmingos mokslo žiniomis paremtos informacijos komunikacijos link“, – sako Jaunųjų mokslininkų sąjungos pirmininkė Jovita Žėkaitė-Maconko.

Palikti atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.