Dirbtinis intelektas – jau sąmoningas?

Akademiko Jono Grigo įžvalgos

Jonas Grigas
Jonas Grigas

Dirbtinio intelekto tyrimų bendrovės „OpenAI“ tyrėjas Ilja Sutskeveris tviteryje pateikė stulbinamą klausimą: ar dirbtinis intelektas jau gali įgyti sąmonę? Jis teigė: „Gali būti, kad šiandieniniai didieji neuroniniai tinklai yra šiek tiek sąmoningi.“

Tai – neįprastas požiūris. Plačiai pripažįstama, kad per pastarąjį dešimtmetį ši technologija padarė didelę pažangą, tačiau vis dar nesiekia žmogaus intelekto. Dirbtinio intelekto kūrimą, jo dabartį ir ateitį nagrinėjau knygoje „Pažinimo šaknys ir vaisiai“ (2021). Gali būti, kad I. Sutskeveris kalbėjo įžūliai, bet, būdamas geriausiu tyrėju vienoje iš didžiausių pasaulyje DI grupių, jis yra susirūpinęs bendruoju dirbtiniu intelektu, kuris veikia žmogaus ar antžmogišku lygiu.

I. Sutskeveris, kuris kartu su „SpaceX“ generaliniu direktoriumi Elonu Musku ir bendrovės generaliniu direktoriumi Samu Altmanu 2015 m. įkūrė bendrovę „OpenAI“, teigia, kad mašinos sąmonė jau atėjo. 2019 m. E. Muskas paliko „OpenAI“ sužinojęs, kad grupė sukūrė „netikrų naujienų“ teksto generatorių, kurį buvo per daug pavojinga išleisti į pasaulį. Tuo tarpu „OpenAI“ visą laiką skyrė kontroversiško DI kūrimui, kad, pagal bendrovės misiją, „dirbtinis intelektas būtų naudingas visai žmonijai“. Gali būti, kad pažangus DI yra neišvengiamas.

 

Kai garsus ekspertas sako, kad jau matome sąmoningų mašinų augimą, tai iš tikrųjų kelia nerimą. Buvęs „Google“ vadovas perspėja, kad dirbtinio intelekto tyrinėtojai „kuria Dievą“. E. Muskas mano, kad „DI bus naudojamas kaip ginklas. Jis kels pavojų daugeliui žmonių, kurie jį naudos vieni prieš kitus. Žmonija nėra pakankamai išsivysčiusi, kad galvotų apie egzistencines grėsmes. Branduolinės bombos gali sunaikinti civilizaciją. Dabar turime ir dirbtinį intelektą, kuris gali sunaikinti civilizaciją. Kaip? Panašiai, kaip žmonės sunaikino primatus. Žmonija būtų išstumta į mažą pasaulio kampelį. Kai Homo sapiens tapo daug protingesnis už kitus primatus, jis tiesiog išstūmė visus, kurie trukdė, į nuošalę“.

Dirbtinis intelektas sugeba nepalyginamai daugiau, nei žmonės įsivaizduoja. Bet kuri žmonių grupė iš esmės yra kibernetinis žmonių ir mašinų kolektyvas, tarsi kolektyvinis dirbtinis intelektas. „Google“ ir prie jo prisijungę žmonės yra vienas milžiniškas kibernetinis kolektyvas. Tas pats su „Facebook“ ir kitais socialiniais tinklais. Tai milžiniški kibernetiniai kolektyvai. Esame biologinis įkroviklis dirbtiniam intelektui. Žmonės jį kuria. Intelekto, kuris nėra biologinis, procentinė dalis vis didėja. Ir galiausiai mūsų žmogiškasis intelektas sudarys tik labai mažą intelekto procentą.

 

Dirbtinis intelektas bus naudojamas sukurti neįtikėtinai veiksmingą propagandą, kuri visiškai neatrodys kaip propaganda. Tai bus gilios klastotės. Taip bus siekiama paveikti visuomenės vystymąsi. Daryti įtaką rinkimams. Liks vis mažiau darbų, kurių robotas negalės atlikti geriau už žmones. Žmonėms teks skirti bazines pajamas. Jei jūsų nebereiks, jei nebus poreikio jūsų darbui, kokia bus jūsų gyvenimo prasmė?

Tam tikra prasme mes jau esame „kiborgai“. Skaitmeniniai įrankiai – telefonai, kompiuteriai, programos. Galime užduoti klausimą ir iš karto gauti atsakymą iš „Google“. Net jei žmogus miršta, jis tampa tarsi skaitmeninė dvasia, kuri vis dar yra šalia, visi elektroniniai laiškai ir paskelbtos nuotraukos, visa socialinė skaitmeninė erdvė lieka gyva, net jei žmogus fiziškai mirė. Bendrasis dirbtinis intelektas yra daug protingesnis už protingiausią žmogų Žemėje. Tai pavojinga situacija. Jei žmonija kolektyviai nuspręs, kad skaitmeninio intelekto kūrimas yra teisingas žingsnis, reikėtų tai daryti labai, labai atsargiai.

 

Pasaulio valdymas: kuo labiau civilizacija panyra į elektroninę priklausomybę, tuo ji pažeidžiamesnė

Nuo seniausių laikų valdžios ištroškę bepročiai bandė perimti viso pasaulio kontrolę. Noras valdyti visą žmoniją yra toks pats senas, kaip ir pati žmonija. Egipto faraonai, Azijos imperatoriai, Europos karo vadai, Romos imperatoriai, Rusijos carai ir Didžiosios Britanijos karaliai kariavo nenumaldomus karus, bandydami įgyti absoliučią valdžią likusiai žmonijai. Viena pasaulio imperija keitė kitą: Asirijos, Babilono, Persijos, Romos, Kinijos, Ispanijos, Britanijos imperijos turėjo vieną tikslą – užkariauti tautas ir valdyti visą pasaulį.

Senas troškimas dominuoti pasaulyje yra viena iš pagrindinių žmonijos istorijos ypatybių. Tačiau dabar daugelis žmonių mano, kad noras valdyti pasaulį kažkokiu stebuklingu būdu išnyko. Bet šis geismas šiandien yra gyvesnis ir pavojingesnis, nei bet kada anksčiau. Naujos technologijos ir visa apimanti proto kontrolė, kurią atlieka visur esanti žiniasklaida, sukuria pavyzdžio neturinčias galimybes pavergti visą žmoniją, daugumai žmonių to net nesuvokiant.

Anksčiau įsiveržti į kitas tautas buvo sunku: geležis susikirsdavo su geležimi, o į kiekvieną sprogimą būdavo atsakoma dar garsesniu sprogimu. Šiandien žaidimas pasikeitė. Norint užkariauti pasaulį, nebereikia nei kardų ir iečių, nei raketų. Viskas, ką užpuolikai turi padaryti, tai pasakyti pasauliui, kad visiems gresia baisus pavojus, ir dauguma žmonių tuoj pat atsisakys visų savo teisių ir laisvių, kad jaustųsi „saugūs“.

Po Antrojo pasaulinio karo naciai buvo persekiojami per istorinį Niurnbergo procesą. Teisėjus glumino faktas, kad Hitleriui pavyko įgyti daugumos Vokietijos žmonių paramą beprotiškam masiniam milijonų nekaltų žmonių žudymui. Dešinioji Hitlerio ranka Hermanas Geringas paaiškino, kaip jie tai padarė. „Putleris“ ir jo melo skleidėjai toli pralenkė J. Gebelsą.

 

Geismas dominuoti pasaulyje buvo bendra tema per visą istoriją. Mūsų dienomis proto kontrolė pasiekė aukščiausią lygį, kai dėl to daugelis visiškai atmetė idėją, kad gali būti planas valdyti pasaulį. „Ha–ha–ha, tai sąmokslo teorija“, – lyg būdami be smegenų, žmonės kartoja tai, ką jiems sako žiniasklaida. Tie, kurie išmano istoriją, yra priblokšti tokio kvailumo demonstravimo, tačiau tai yra visuomenės daugumos suvokimas. Paaiškinkite, kaip galingi žmonės, turintys neribotus finansinius išteklius, planuoja dominuoti pasaulyje, ir daugelis į jus žiūrės tuščiu žvilgsniu, tarsi ką tik tvirtintumėte, kad Mėnulis yra milžiniškas vanilinių ledų rutulys. Aukščiausias smegenų plovimo lygis yra tada, kai, korumpuotos žiniasklaidos lemiama, visuomenė žmonijos istorijos tikrovę ir mokslu pagrįstus faktus vadina „sąmokslo teorija“. Mes jau pasiekėme šį lygį.

Klausas Švabas 2020 m. Pasaulio ekonomikos forume išdėstė pasaulio pavergimo XXI amžiuje finansinėmis ir skaitmeninėmis priemonėmis programą „THE GREAT RESET“: kuo labiau civilizacija panyra į elektroninę priklausomybę, tuo ji pažeidžiamesnė. Ir ši priklausomybė sparčiai didėja.

Palikti atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.