SIMAS KUDIRKA

1930 04 09–2023 02 10

48 In memoria Simas Kudirka 2022
Simas Kudirka

Vasario 10 d. Pilviškiuose (Vilkaviškio r.) mirė antisovietinio pasipriešinimo dalyvis, Vyčio Kryžiaus ordino kavalierius Simas Kudirka. Sunkią netekties valandą reiškiame užuojautą šeimos nariams, artimiesiems ir bendražygiams.

S. Kudirka gimė 1930 m. balandžio 9 d. Griškabūdyje (Šakių r.). 1952 m. baigė Klaipėdos jūreivystės mokyklą. 1956–1970 m. buvo Klaipėdos žvejybinio laivyno jūreivis. 1970-ųjų lapkričio 23 d. S. Kudirka iš sovietinio žvejybos laivo „Sovetskaja Litva“, kuriame dirbo radistu, peršoko į JAV pakrančių apsaugos katerį „Vigilant“ ir pasiprašė politinio prieglobsčio. Tuo metu laivų kapitonai ir šalių atstovai sovietų laive pusdienį derėjosi dėl žvejybos plotų. Tačiau JAV kranto apsaugos pareigūnų į laivą įleistų SSRS pareigūnų sulaikytas S. Kudirka buvo prievarta grąžintas į SSRS laivą. Tokius JAV ir sovietų pareigūnų veiksmus pasmerkė didžiausi to meto JAV dienraščiai, JAV lietuviška spauda, televizijos ir radijo stotys, įvyko protesto akcijos.

 

1971 m. gegužės mėnesį S. Kudirka buvo nuteistas 10 metų kalėti. JAV administracijos pastangomis 1974 m. rugpjūtį jis buvo išleistas iš kalėjimo ir su žmona, vaikais bei motina išvyko į JAV. Ten dalyvavo JAV lietuvių organizacijų veikloje, o Lietuvai atkūrus nepriklausomybę 2007 m. grįžo į Lietuvą.

S. Kudirka su L. Eiche parašė knygą „Tiems, kurie dar jūroje“ (angl. For Those still at Sea, 1978). Išeivijos fotomenininkas Algimantas Kezys apie jį sukūrė dokumentinį filmą „Simas Kudirka Čikagoje“
(angl. Simas Kudirka In Chicago, 1974), JAV režisierius D. L. Richas pastatė televizijos filmą „The Defection of Simas Kudirka“ (1978). Lietuvių išeivijos rašytojas Jurgis Gliauda parašė romaną „Simas“ (1971, lietuvių ir anglų k.), išeivijos publicistas Algis Rukšėnas išleido knygą „Gėdos diena“ (angl. Day of Shame,). Po kelių dešimtmečių į skandalingą istoriją pažvelgė ir režisierė Giedrė Žickytė dokumentiniame filme „Šuolis“.

Šaltojo karo laikais Simonas Kudirka tapo Lietuvos kovos už nepriklausomybę simboliu ir liudininku, kad net žiauriausia sovietinė priespauda buvo nepajėgi įveikti tautos laisvės troškimo. Tegul Simo patriotiškumo, tautiškumo idėjos ir darbai visada išlieka mūsų atmintyje. Parengė dr.
Raimundas Kaminskas

Palikti atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.