Valstybinės valdžios institucijos pažeidžia įstatymus

Pastaruoju metu parlamentarai gauna Lietuvos piliečių laiškus ir asmenines žinutes, kuriose keliami klausimai dėl perteklinio Ukrainos heraldikos (simbolių, vėliavos spalvų) naudojimo oficialiuose Prezidentūros, Seimo ir Vyriausybės, taip pat pavaldžių institucijų internetiniuose puslapiuose. Užklausose keliami klausimai ir dėl jokioms valstybėms nepriklausančių vėliavų buvimo ant ministerijų pastatų suderinamumo su mūsų įstatymais.

Suprantamas institucijų noras demonstruoti Lietuvos solidarumą su kovojančia Ukraina, tačiau pagarbą ir paramą galima rodyti ir kitais būdais, laikantis galiojančių įstatymų ir nedarkant Lietuvos valstybės simbolių. Vienas dalykas, kai tai daroma trumpuoju laikotarpiu, ir visai kas kita, kai Seimo, Vyriausybės, ministerijų „Facebook“ paskyrose Lietuvos heraldiniai simboliai matomi tik pakeistų spalvų fone. Patikrinus spalvų pakeitimo datas, paaiškėjo, kad Vyriausybės „Facebook“ puslapyje Vyčio fono spalva iš oficialios į mėlyną pakeista dar 2017 m. ir išliko nepakeista iki dabar. Ką galėtų reikšti ši spalva ir kaip nutiko, kad ji iki šiol nepakeista į raudoną?

Heraldinių simbolių skelbimą valdžios institucijų internetinėse svetainėse apibrėžia Vyriausybės nutarimas „Dėl Bendrųjų reikalavimų valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų interneto svetainėms ir mobiliosioms programoms“, t. y. aprašas Nr. 480, patvirtintas 2003 m. balandžio 18 d. Herbinių simbolių dizainą ir jų naudojimą nusako Valstybės herbo, kitų herbų ir herbinių ženklų įstatymas. Jo 4 straipsnis „Lietuvos valstybės herbas ir jo aprašymas“ aiškiai skelbia: ,,1. Lietuvos valstybės herbas yra Vytis: herbinio skydo raudoname lauke vaizduojamas baltas (sidabrinis) šarvuotas raitelis ant balto (sidabrinio) žirgo, laikantis dešinėje rankoje virš galvos iškeltą baltą (sidabrinį) kalaviją.“ Akivaizdu, kad nurodytose Seimo ir Vyriausybės internetinėse svetainėse nesilaikoma šių ir kitų teisės aktų reikalavimų.

Kilus ažiotažui dėl valstybės heraldinių simbolių naudojimo, Seimo interneto svetainėje pasirodė žinutė, kuri niekaip negali būti traktuojama, kaip vienos svarbiausių valstybės institucijų viešas paaiškinimas, demonizuojant ir laikant valstybės priešais žmones, kurie kelia klausimus ir siekia apginti oficialių Lietuvos Respublikos simbolių neiškraipytą naudojimą. Lieka neaišku, kaip tai dera su Konstitucija ir koks yra Lietuvos heraldikos komisijos požiūris į tokį nesankcionuotą valstybės simbolių „modernizavimą“ ir naudojimą.

Dar vienas visuomenei nerimą keliantis dalykas – jokioms valstybėms nepriklausančių LGBTQ+ vėliavų demonstravimas ant Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pastatų. Kokią teisę turi ši ministerija nuolat laikyti iškabinusi minėtas vėliavas? Įstatymo „Dėl Lietuvos valstybinės vėliavos“ 5 straipsnis aiškiai skelbia: ,,Užsienio valstybių vėliavos prie Lietuvos Respublikos valdžios įstaigų, taip pat kitų pastatų gali būti iškeltos tik oficialių vizitų, oficialių ceremonijų ir tarptautinių renginių metu diplomatinio protokolo bei tarptautinių dokumentų nustatyta tvarka. Užsienio valstybių vėliavos gali būti iškeltos tik prie Lietuvos Respublikai teisėtai įsteigtų užsienio valstybių įstaigų.“ Šiuo atveju, yra iškeltos net dvi nevalstybinės vėliavos, kurių teisėto buvimo neapibrėžia jokie mūsų įstatymai.

Dėl LGBTQ vėliavų iškėlimo Ekonomikos ir inovacijų ministerija dar 2022 m. birželio 4 d. buvo gavusi Vilniaus miesto 3-iojo policijos komisariato kreipimąsi. Tuo metu ministrė Aušrinė Armonaitė argumentavo ,,Baltic Pride” renginiais, o policija nustatė, kad vaivorykštės vėliavos nuimtos, tačiau jau ne pirmas mėnuo vėliavos ir vėl yra nuolat iškeltos. Kyla klausimas: kodėl nuolat pažeidžiamas įstatymas? Keliami klausimai yra aktualūs visai Lietuvos visuomenei, todėl svarbu, kad atsakymai ją pasiektų kuo greičiau.

 

Parengta pagal Seimo Ryšių su visuomene skyriaus 2023 m. sausio 19 d. pranešimą

 

„Mokslo Lietuvos“ pastaba: Minint Laisvės gynėjų dieną (Sausio 13-ąją), jau ne pirmi metai, kai Lietuvos televizijos programų vedėjai ir net į laidas pakviesti oficialūs asmenys ekranuose nuolat rodomi prisisegę „neužmirštuoles“ vaizduojančius ženkliukus. Tačiau tokių ženkliukų naudojimas nėra įteisintas jokiuose oficialiuose nutarimuose. Jų nėra ir lietuvių tautos kultūros pavelde. Kodėl šiomis progomis pabrėžtinai nenaudojami jokie valstybės simboliai: Vytis, Gediminaičių stulpai ir kt.?

Palikti atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.