Iniciatyva dėl plynųjų kirtimų referendumo: miškas nėra tik medienos fabrikas

„Miškas nėra medienos fabrikas. Tai – gyva sistema, nuo kurios priklausome mes patys. Todėl būtina keisti požiūrį, kad miškas pirmiausia ekonominis išteklių ir pajamų šaltinis. Taigi, atsižvelgdami į miško, kaip darnios ekosistemos, reikšmę, kviečiame šiandien palaikyti iniciatyvą surengti patariamąjį referendumą dėl plynųjų miško kirtimų ribojimo ir uždraudimo saugomose teritorijose“, – sako Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Lukas Savickas. Patariamąjį referendumą siūloma rengti kartu su Europos Parlamento rinkimais – kitų metų gegužės 9 d. ir pateikti tekstą: „Pritariu riboti plynuosius miško kirtimus ir visiškai juos uždrausti saugomose teritorijose.“

Ši iniciatyva sulaukė ir didelio nevyriausybinių organizacijų palaikymo – kreipimąsi į Seimo narius pasirašę visuomenininkai pabrėžia, „kad, atsižvelgiant į dabartinę situaciją, referendumas, kaip demokratinė visuomenės valios išraiškos priemonė, įgalintų politikus priimti naudingiausius sprendimus miškų politikoje“.

„Nuolat kalbant apie medieną, kaip apie produktą įvairioms pramonės šakoms, pamirštama, kad miškai susiję su daugybe svarbių gyvybinių funkcijų: stabilizuoja klimato kaitą, reguliuoja vandens apykaitą, valo orą, daro didelį teigiamą poveikį tiek fizinei, tiek psichinei mūsų sveikatai. Šie klausimai svarbūs visai Lietuvos visuomenei – matome, kaip į jas reaguoja ir bando spręsti nevyriausybinės organizacijos, kiek jų pastangomis jau nuveikta ir kiek neteisėtų kirtimų atvejų išaiškinta. Taigi politikai, priimantys visai šaliai svarbius sprendimus, privalo dirbti drauge su visuomene, o ne vienašališkai“, – pabrėžia L. Savickas.

Referendumą siūlantys surengti 47 Seimo nariai akcentuoja piliečių teisę tiesiogiai spręsti svarbiausius valstybei klausimus, galinčius turėti įtakos dabartinės ir ateities kartų gyvenimo kokybei. „Dešimtmečius skaičiuojantys miškai su savo ekosistemomis vis greičiau nyksta, o Lietuva yra viena intensyviausiai Europos Sąjungoje vykdančių plynuosius miško kirtimus ir jau dabar yra žemiau Europos šalių miškingumo procento vidurkio“, – rašoma nutarimo projekte. Parengta pagal Seimo pranešimą

Palikti atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.