Lietuvos Respublikos Seimo pranešimai

Virtuali paroda „Lietuvos kelias į NATO ir Europos Sąjungą“. Seimo archyvas, prisidėdamas prie Lietuvos Respublikos narystės NATO ir Europos Sąjungoje 20-mečio minėjimo, kviečia aplankyti virtualią parodą ir susipažinti su Seimo archyve saugomais dokumentais, atspindinčiais Lietuvos integraciją į euroatlantines struktūras.

Jau pirmaisiais nepriklausomybės atkūrimo metais išreiškusi valią sugrįžti į laisvų Europos tautų šeimą ir vienytis bendrai gynybai, Lietuva nė karto nenukrypo nuo pasirinkto kurso. Šias nuoseklias pastangas ir liudija parodoje pristatomi dokumentai: Seimo priimti įstatymai ir nutarimai, užsienio valstybių vadovų ir aukštų NATO bei Europos Sąjungos pareigūnų laiškai ir fotografijos, kuriose užfiksuotos susitikimų su užsienio svečiais akimirkos.

 

 

Seimas papildė atmintinų dienų sąrašą. Parlamentarai sutarė šį sąrašą papildyti: gegužės 14-ąja – Jaunimo darbuotojo diena, rugpjūčio 10-ąja – Lituanistinės mokyklos diena ir lapkričio 15-ąja – Mecenatystės diena. Pasak iniciatorių, Jaunimo darbuotojo dieną įtraukus į atmintinų dienų sąrašą, tai suteiks darbuotojams didesnę darbo su jaunais žmonėmis prasmę, ugdys pasitikėjimą ir pagarbą dirbantiems su jaunimu, bus sudarytos palankios sąlygos jaunimo darbuotojų bendruomenei dalyvauti šventiniuose susibūrimuose, skatins artimiau bendrauti, artimiau susipažinti su šia profesija ir pagaliau suteikti jai oficialų statusą. Būtent 2013 m. gegužės 14 d. buvo patvirtintas Jaunimo darbuotojų veiklos aprašas.

Pasirinkta Lituanistinės mokyklos diena siejama su 2012 m. rugpjūčio 10 d. Pasaulio lietuvių bendruomenės XIV Seime priimta rezoliucija „Dėl užsienio lietuvių neformaliojo švietimo koordinavimo perdavimo Švietimo ir mokslo ministerijai“, kurioje teigiama, kad „užsienio lietuvių lituanistinis švietimas yra prioritetinė Lietuvos valstybės ryšių su užsienio lietuviais sritis“. Ši rezoliucija yra atspirties taškas, Lietuvos valstybės bei lituanistinių mokyklų ryšio ir bendradarbiavimo užtvirtinimas. Pirmoji lituanistinė mokykla buvo įkurta dar 1949 m. JAV, o šiuo metu, Švietimo ir mokslo institucijų registro duomenimis, užsienyje veikia daugiau nei 240 lituanistinio švietimo įstaigų, kuriose mokosi apie 11 tūkst. užsienio lietuvių mokinių, dirba apie 1 200 mokytojų.

 

Mecenatystės dienos įtraukimu į atmintinų dienų sąrašą siekiama didinti visuomenės dėmesį mecenatystei Lietuvoje, skatinti gerųjų mecenatystės pavyzdžių sklaidą visuomenėje. Tarptautinė mecenatystės diena daugelyje šalių, įskaitant JAV ir Kanadą, minima lapkričio 15-ąją. Ji simbolizuoja ir išryškina dalijimosi bei bendradarbiavimo tarp bendruomenių svarbą, kuriant viešąjį gėrį. Pasak šios iniciatyvos rengėjų, kasmet lapkričio 15 d. šalyje planuojama rengti nacionalinių, savivaldybės ir bendruomenės mecenatų pagerbimo renginį.

 

 

Pritarta siūlymui leisti dovanoti nurašytas knygas. Seimas po svarstymo pritarė Bibliotekų įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama leisti bibliotekoms išdalyti nurašytas knygas, t. y. prieš atiduodant perdirbti nurašytas knygas, jas neatlygintinai perduoti fizinių ir juridinių asmenų nuosavybėn. Šis projektas parengtas, atsižvelgiant į nuolat viešojoje erdvėje pasirodančius pranešimus ir negatyvias visuomenės reakcijas dėl bibliotekų pripažintų nereikalingomis arba netinkamomis naudoti nurašytų knygų naikinimo. Pagal svarstomą projektą, Seimui priėmus įstatymo pakeitimus, kultūros ministras turėtų patvirtinti tvarką, kaip būtų vykdomas nurašytų knygų perdavimas.

Kultūros ministras Simonas Kairys anksčiau yra atkreipęs dėmesį, kad, nors bibliotekos gali organizuoti viešus aukcionus, nurašant vieną ar kitą knygą, bet dėl nedidelės kainos šios procedūros neapsimoka daryti. Kultūros ministerija pažymi, kad per 2022 metus bibliotekos nurašė 2 150 131 knygą (4,5 proc.), kurios neatitiko vartotojų poreikių ir buvo pripažintos nereikalingomis arba netinkamomis naudoti.

Palikti atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.